PolskaNie żyje prof. Wojciech Rowiński, pionier polskiej transplantologii

Nie żyje prof. Wojciech Rowiński, pionier polskiej transplantologii

Zmarł wybitny polski chirurg transplantolog prof. Wojciech Rowiński. Miał 78 lat. Był m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Nie żyje prof. Wojciech Rowiński, pionier polskiej transplantologii
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Pawłowski

Rowiński zmarł w piątek w Warszawie po rocznych zmaganiach z białaczką. Prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska w poniedziałek rano poinformowała PAP, że data pogrzebu nie jest jeszcze wyznaczona.

Rowiński brał udział w pierwszym polskim udanym przeszczepieniu nerki w 1966 roku. Stworzył Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantologii w Szpitalu im. Dzieciątka Jezus w Warszawie, którą kierował w latach 1980-2006.

Był dyrektorem Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie (1996-2004), wieloletnim Konsultantem Krajowym w dziedzinie transplantologii klinicznej, przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej (1995-2006) oraz członkiem szeregu międzynarodowych towarzystw naukowych. W latach 2001-2003 był prezydentem (a wcześniej wieloletnim członkiem zarządu) Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Narządów (ESOT).

Był współzałożycielem, a w latach 2007-2009 prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Ponadto zasiadał w Komisji Etyki Światowego Towarzystwa Transplantacyjnego, Komitecie Światowej Organizacji Zdrowia oraz senackiej Komisji do Spraw Oceny Profesorów. Był założycielem, a do roku 2007 redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Annals of Transplantation".

Był założycielem i przewodniczącym Fundacji Zjednoczeni dla Transplantacji (1998-2014) oraz współzałożycielem i prezesem Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej (2006-2014). W 2007 roku był inicjatorem powstania Podyplomowego Studium Koordynatorów Transplantacyjnych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

W 2008 roku z jego inicjatywy Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie akceptacji transplantologii jako metody leczenia. W ostatnich latach zaangażowany był w program "Partnerstwo dla Transplantacji", którego był twórcą. "Głównym celem tego programu jest zwiększenie aktywności w zakresie pobierania narządów od zmarłych poprzez zaangażowanie lokalnych władz administracji państwowej i samorządowej - jak wojewodowie, marszałkowie, starostowie, miejscowych uczelni medycznych, okręgowych izb lekarskich oraz wykorzystanie szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych" - wyjaśniał w ubiegłym roku w wywiadzie dla PAP.

Rowiński był nie tylko cenionym autorem licznych publikacji naukowych i podręczników, ale także wykładowcą akademickim, mentorem paru pokoleń polskich transplantologów oraz popularyzatorem idei transplantacji.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2010 roku był inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, rządowego programu mającego na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla transplantologii w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)