Trwa ładowanie...
24-12-2014 13:06

Nie żyje Krzysztof Krauze. Janiczek dla WP: współpraca z nim była niezwykła

Zmarł Krzysztof Krauze - informuje TVP Info. Wybitny reżyser i scenarzysta miał 61 lat. Od 2006 roku zmagał się z chorobą nowotworową. - Miałem poczucie wyjątkowości, pracując na planie jego "Placu Zbawiciela". Pan Krzysztof nie patrzył na popularność swojego nazwiska, liczył się tylko sam film - mówi WP aktor Arkadiusz Janiczek.

Nie żyje Krzysztof Krauze. Janiczek dla WP: współpraca z nim była niezwykłaŹródło: Eastnews, fot: Jacek Domiński
d2fg316
d2fg316

Krzysztof Krauze ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1976 roku. W latach 1978-1983 był związany ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, później ze Studiem Filmowym im. K. Irzykowskiego. Był członkiem Rady Programowej telewizyjnego Studia Debiutów im. Andrzeja Munka oraz Rady Artystycznej Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego.

Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach. Dwukrotnie otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za filmy "Dług" i "Plac Zbawiciela". Dzięki tym samym filmom czterokrotnie zdobył Orły, dwa razy za najlepszy film i dwa razy za reżyserię. Innym wielokrotnie nagradzanym filmem w dorobku Krauze jest "Mój Nikifor", za który on sam jednak nie otrzymał znaczących indywidualnych wyróżnień.

W 1997 roku został uznany przez redakcję dziennika "Życie" za "Człowieka Roku". Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

d2fg316

Ostatnim filmem, który wyreżyserował - wraz z żoną Joanną Kos-Krauze - była "Papusza", opowieść o poetce Cygance. Obraz zebrał wiele nagród m.in. na festiwalach w Gdyni, Karlowych Warach, Salonikach, Valladolid.

Papusza, czyli Bronisława Wajs (ur. 1908 lub 1910, zm. 1987), przez czterdzieści lat mieszkała w taborze, wiodąc wędrowne życie. W 1949 r. do taboru dotarł poeta Jerzy Ficowski. Zainteresował się poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za jego namową Papusza zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski tłumaczył je z romskiego na polski. Pod wpływem Ficowskiego Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona z cygańskiej społeczności. W filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego rolę Papuszy zagrała Jowita Budnik, która z parą reżyserów współpracowała wcześniej.

"Współpraca z nim była niezwykła"

- Przyjąłem informację o tej śmierci z bólem. Niestety, to kolejny wybitny operator, który przegrał z nowotworem. Sześć lat temu odszedł Edward Kłosiński, też operator po łódzkiej filmówce. Oni byli do siebie podobni. Tacy ludzi odchodzą niezasłużenie - powiedział WP Arkadiusz Janiczek, który zagrał główną rolę w filmie "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauzego.

Janiczek podkreślił, że współpraca z reżyserem i jego żoną była niezwykła, bo para poświęcała całe życie dla każdego swojego filmu. - I to przez 24 godziny na dobę. Miałem poczucie wyjątkowości, pracując na planie "Placu Zbawiciela". Pan Krzysztof nie patrzył na popularność swojego nazwiska, liczył się tylko sam film - dodał aktor.

d2fg316
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fg316
Więcej tematów