Trwa ładowanie...
d1x764o
d1x764o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ukraina

Nie było eksportu rakiet, był przemyt

Informacja o sprzedaży
ukraińskich rakietowych pocisków samosterujących Ch-55 Chinom i
Iranowi jest nieprawdziwa - oświadczyła Prokuratura
Generalna Ukrainy w odpowiedzi na artykuł w dzienniku "Financial
Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1x764o

Brytyjska gazeta napisała, że Ukraina przyznała się do wyeksportowania dwunastu pocisków Ch-55 do Iranu i sześciu do Chin. Prokuratura twierdzi, że chodzi nie o oficjalną sprzedaż pocisków rakietowych, lecz o ich przemyt. Pociski te są zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych.

Prokurator generalny Swiatosław Piskun powiedział "Financial Times", że 18 rakiet Ch-55 (według klasyfikacji NATO AS-15) wywieziono z Ukrainy w 2001 roku.

Ukraińska Prokuratura Generalna napisała w oświadczeniu, że wywiad udzielony przez jej szefa nie dotyczy eksportu rakiet, a przemytu. "Proces w tej sprawie trwa przy drzwiach zamkniętych przed sądem w Kijowie od sierpnia 2004 roku" - poinformowała prokuratura.

d1x764o

Mimo, że żadne pociski nie zostały sprzedane z głowicami bojowymi, USA i Japonia są zaniepokojone tym poważnym wyciekiem technologii z arsenału dawnego ZSRR - podkreśla "Financial Times". Rakiety Ch-55 mają zasięg ok. 3 tys. kilometrów, a więc odpalone z Chin mogą razić cele m.in. w Japonii, a wystrzelone z Iranu dosięgną terytorium Izraela. (mila)

Podziel się opinią

Share

d1x764o

d1x764o
d1x764o
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów