Trwa ładowanie...

Nie będzie rozbiórki Syreniego Śpiewu?

Powojenny modernistyczny budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Nie będzie rozbiórki Syreniego Śpiewu?
de9hjqe
de9hjqe

Kolejna ikona warszawskiej architektury do wyburzenia? Jest szansa na uratowanie słynnego pawilonu "Powiśle". Powojenny modernistyczny budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Pawilon dawnej restauracji i kawiarni hotelu „Powiśle” wybudowano na początku lat 70. XX wieku. Ta część zespołu budynków, która kiedyś należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest zlokalizowana przy ulicy Rozbrat. Teraz mieści się tam jeden z najbardziej znanych klubów i restauracji w stolicy – Syreni Śpiew. Obiekt jest zaliczany do ikony powojennego modernizmu, który zachwyca ozdobnymi mozaikami oraz drewnianą okładziną.

Mieszkańcy Warszawy z przerażeniem zareagowali na doniesienia o ewentualnej rozbiórce pawilonu, który jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. Na jego miejscu miał powstać apartamentowiec. Jednak jest szansa na to, że pawilon nie trafi pod kilof.

Dzięki wspólnym staraniom Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Tu było to stało oraz Miasto Jest Nasze do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została karta pawilonu restauracyjnego hotelu „Powiśle”. Tym samym jest szansa, że obiekt trafi do gminnej ewidencji, co może oddalić decyzję o ewentualnej rozbiórce pawilonu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada zburzenie tego budynku, będzie musiał być ponownie uzgadniany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Będziemy informować Was na bieżąco o losach pawilonu „Powiśle”!

de9hjqe
de9hjqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de9hjqe
Więcej tematów