Polska"Nazywam się czerwień" Pamuka trafia do księgarń

"Nazywam się czerwień" Pamuka trafia do księgarń

Do księgarń trafia właśnie druga po "Śniegu"
przetłumaczona na polski powieść zeszłorocznego laureata
literackiej nagrody Nobla - "Nazywam się Czerwień" tureckiego
pisarza Orhana Pamuka.

09.05.2007 | aktual.: 10.05.2007 07:42

"Nazywam się Czerwień" to powieść historyczna rozgrywająca się w XVI-wiecznym Stambule. Grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury.

Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej, wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Zlecenie należy utrzymać jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Niestety, jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany.

"Nazywam się Czerwień" łączy elementy tajemnicy, intrygi i wątku miłosnego z filozoficzną zagadką. To również opowieść o realiach życia w XVI-wiecznym Stambule i o rozterkach artystów, dla których sztuka to dar zesłany przez Allacha, ale wierne odtwarzanie rzeczywistości - jednym z najgorszych grzechów.

Jest to najpopularniejsza powieść Orhana Pamuka - przetłumaczono ją na 24 języki i wyróżniono najbardziej lukratywną nagrodą literacką: IMPAC Dublin Award w 2003 r.

Pamuk, pierwszy noblista w historii tureckiej literatury, nie jest postacią zbyt popularną we własnej ojczyźnie. Jesienią 2005 roku, po tym jak odważył się poruszyć na forum międzynarodowym temat masowych mordów dokonanych przez Turków na Ormianach i Kurdach na początku XX wieku, wytoczono mu proces o "obrazę narodu tureckiego". Proces Pamuka odbił się szerokim echem na świecie. Ostatecznie sprawę umorzono.

Podczas procesu na ulicach Stambułu palono książki noblisty, a po jednej z rozpraw tłum zaatakował samochód pisarza. Pamuk nie dał się jednak zastraszyć i nadal otwarcie krytykował sytuację polityczną w Turcji. W ostatnich miesiącach pisarz rozważał jednak emigrację do Ameryki.

"Nazywam się Czerwień" opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)