Nastroje społeczne w czerwcu - najnowszy sondaż
Tak pozytywnych wyników od dawna nie było. Jak pokazuje najnowszy sondaż CBOS, ogólne oceny sytuacji w kraju świadczą o poprawie nastrojów społecznych. Są one nie tylko lepsze niż miesiąc temu, ale także najlepsze w tym roku. Poprawiły się także opinie o sytuacji politycznej i gospodarczej.
W ciągu ostatniego miesiąca o 10 punktów procentowych wzrosła (do 30 proc. ) grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, jednocześnie w takim samym stopniu ubyło niezadowolonych (spadek z 66 proc. do 56 proc. ). 14 proc. pytanych stwierdziło, że "trudno powiedzieć".
Opinie o sytuacji politycznej w Polsce również znacząco się poprawiły. Nadal jednak relatywnie niewielu badanych (14 proc., wzrost o 6 punktów) wypowiada się o niej pozytywnie. Największa grupa (42 proc.) krytycznie ocenia sytuację polityczną w kraju, przy czym od maja odsetek niezadowolonych w tym względzie zmniejszył się aż o 13 punktów. Ponad jedna trzecia badanych (37 proc., wzrost o 5 punktów) określa sytuację na scenie politycznej jako przeciętną.
W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie przybyło badanych dobrze oceniających sytuację gospodarczą w Polsce (z 19 proc. do 22 proc.), jednocześnie ubyło tych, którzy postrzegają ją jako złą (z 40 proc. do 34 proc.).
Polakom żyje się przeciętnie
Od maja właściwie nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Najwięcej ankietowanych (45 proc.) ocenia, że żyje im się przeciętnie, nieznacznie mniej (41 proc.) - że dobrze, a co siódmy respondent (14 proc.) określa jakość życia swojej rodziny jako złą.
Bardziej optymistyczne niż miesiąc temu są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. Wprawdzie nadal ponad dwie piąte badanych (43 proc.) sądzi, że nic się w tym zakresie nie zmieni, niemniej ubyło pesymistów (spadek o 6 punktów, do 36 proc.), a przybyło osób uważających, że sytuacja w Polsce się poprawi (wzrost o 5 punktów, do 13 proc.)
Mniej pesymistyczne niż w ostatnich miesiącach są również prognozy sytuacji politycznej w kraju. Od maja zmniejszyła się liczba Polaków przewidujących pogorszenie się jakości życia politycznego (z 32 proc. do 22 proc.), zarazem zwiększył się odsetek tych, którzy nie spodziewają się zmian w tej dziedzinie (o 6 punktów, do 57 proc.), a odsetek respondentów liczących na poprawę minimalnie wzrósł (o 2 punkty, do 9 proc.).
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (265) przeprowadzono w dniach 14 – 20 czerwca 2012 roku na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.