"Najważniejsze by jak najszybciej opuścił więzienie". Ziobro o niesłusznie oskarżonym o gwałt i morderstwo

Zbigniew Ziobro zaangażował się w sprawę Tomasza K., niesłusznie oskarżonego o gwałt i zabójstwo mężczyznę, który odbywa krę więzienia od 2004 roku. - Najważniejsze, by szybko opuścił więzienie i odzyskał dobre imię – mówił Minister Sprawiedliwości na konferencji prasowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
12.07.2017 Warszawa Sejm 45. posiedzenie Sejmu VIII kadencji N/z Zbigniew Ziobro  fot. Jacek Dominski/REPORTER
12.07.2017 Warszawa Sejm 45. posiedzenie Sejmu VIII kadencji N/z Zbigniew Ziobro fot. Jacek Dominski/REPORTER (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Tomasz K. został oskarżony i skazany na 15 lat więzienia za gwałt i zabójstwo Małgorzaty K. do których doszło w noc sylwestrową 1996 roku. Rok po prawomocnym skazaniu sąd wydłużył rzekomemu sprawcy karę do 25 lat więzienia, ponieważ uznał, że dowody ewidentnie wskazują K. jako winnego. Sam oskarżony początkowo przyznał się do gwałtu, ale później to odwołał i odmawiał złożenia wyjaśnień. Tak spędził w więzieniu 15 lat.

Rodzice zamordowanej dziewczyny zwrócili się w tym roku do ministra sprawiedliwości z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy, po wznowieniu śledztwa w 2017 roku, którego wyniki wskazywały, że Tomasz K. jest niewinny.

Zbigniew Ziobro zainicjował przygotowanie wniosku, który trafił do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, o zawieszeniu kary wobec K. - Poleciłem raz jeszcze zbadać okoliczności śmierci 15-letniej Małgosi. Zajęli się tym doświadczeni prokuratorzy i policjanci z Wrocławia. Dzięki ich pracy, mimo upływu lat, udało się zatrzymać mężczyznę, który jest rzeczywistym sprawcą tej potwornej zbrodni – powiedział minister sprawiedliwości.

Zatrzymany przez policjantów mężczyzna to Ireneusz M., któremu postawiono już zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem oraz zarzut zabójstwa.

Źródło: Onet.

Polub WP Wiadomości