PolskaNajnowszy sondaż CBOS. Większość Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców

Najnowszy sondaż CBOS. Większość Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców

70 proc. Polaków opowiada się przeciwko przyjmowaniu w Polsce uchodźców z krajów muzułmańskich. 25 proc. jest za, z czego większość stanowią umiarkowani zwolennicy tego pomysłu – wynika z sondażu CBOS.

Najnowszy sondaż CBOS. Większość Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Radosław Rosiejka

31.05.2017 | aktual.: 31.05.2017 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród 70 proc. przeciwników przyjmowania uchodźców, 45 proc. jest temu zdecydowanie przeciwna. Natomiast w tej sprawie tylko 5 proc. ankietowanych nie ma zdania.

Najwięcej przeciwników przyjmowania uchodźców jest wśród zwolenników PiS. 91 proc. wyborców tej partii jest temu przeciwna, w tym 67 proc. zdecydowanie przeciwna. Podobne zdanie mają wyborcy Kukiz'15 i Partii Wolność Janusza Korwin-Mikke. Przeciwnych przyjmowaniu uchodźców jest odpowiednio 89 proc. i 85 proc. sympatyków tych partii.

Również zwolennicy PSL nie chcą uchodźców z krajów muzułmańskich w Polsce. Odpowiedziało tak 62 proc. wyborców tej partii.

Natomiast większość osób głosujących na PO, Nowoczesną, SLD i Partię Razem opowiada się za przyjmowaniem uchodźców. Wśród zwolenników Nowoczesnej 67 proc. jest za tym rozwiązaniem, z czego 30 proc. jest zdecydowanie za. Wśród sympatyków SLD, Partii Razem i PO przyjęcia przez Polskę uchodźców chce odpowiednio 64 proc, 59 proc. i 51 proc. ankietowanych.

Niezdecydowani wyborcy też przeciwko uchodźcom

CBOS zbadał, co o uchodźcach w Polsce myślą osoby, które nie wiedzą na kogo oddadzą głos, są niezdecydowane, czy zagłosować oraz deklarują nie pójście na wybory.

Wśród osób niezdecydowany na kogo zagłosują, 61 proc. jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. 79 proc. niezdecydowanych, czy zagłosować w wyborach, nie chce w Polsce uchodźców z krajów muzułmańskich, a wśród osób, które na pewno nie zagłosują jest to 80 proc.

Wykształcenie ma wpływ na postrzeganie uchodźców

Na stosunek wobec przyjmowania uchodźców ma wpływ wykształcenie. Im osoby ankietowane były lepiej wykształcone, tym rzadziej opowiadały się przeciwko uchodźcom w Polsce. Aż 82 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym jest temu przeciwna. Natomiast wśród osób z wykształceniem wyższym przeciwnicy stanowili 57 proc. ankietowanych.

W badaniu zapytano, czy Polska powinna nie przyjmować uchodźców mimo utraty pieniędzy z funduszy unijnych. W takim przypadku tylko 25 proc. przeciwników stwierdziła, że należałoby przyjąć uchodźców, aby Polska nie straciła pieniędzy z UE.

Przy wyborze partii nieważny jest stosunek do uchodźców

Według większości ankietowanych (56 proc.), wszystkie siły parlamentarne powinny wspierać politykę polskiego rządu ws. uchodźców. Według badania CBOS-u, 51 proc. Polaków uważa, że Donald Tusk będący przewodniczącym Rady Europejskiej powinien wspierać politykę polskiego rządu. A 56 proc. jest zdania, że kwestia przyjmowania w Polsce uchodźców powinna być poddana pod ogólnonarodowe referendum.

Co ciekawe, mimo że według ankietowanych wszystkie partie powinny wspierać rząd, 52 proc. wyborców twierdzi, że stanowisko danej partii ws. uchodźców nie wpływa na ich stosunek do niej. Natomiast 39 proc. badanych odpowiedziało, że ma to dla nich znaczenie.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 20–23 maja 2017 r. na liczącej 2024 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski. Wywiady na zlecenie CBOS zrealizował Kantar Public oraz Indicator.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (41)