Trwa ładowanie...
df7dfus
nauka

Najmniejsza "piękność" świata

Amerykański naukowiec Lou Jost odnalazł najmniejszą orchideę na świecie. Kwiaty mają średnicę jedynie 2,1 mm, kremowy kolor i płatki tak cienkie, że aż przezroczyste. Roślinka rosła zaplątana w korzenie większej rośliny w rezerwacie Cerro Candelaria, we wschodnich Andach.
Share
df7dfus

Nowo odkryta orchidea pochodzi z rodzaju Platystele, w skład którego wchodzą przeważnie rośliny miniaturowe i jest 60. orchideą odkrytą przez tego botanika w ostatnim dziesięcioleciu.

- Zauważyłem, że w dole, wśród korzeni znajdowała się maleńka roślinka, która wydawała się bardziej interesująca niż większa, przy której rosła - mówi Jost, pracujący dla ekwadorskiej EcoMinga Foundation, która utworzyła rezerwat Cerro Candelaria we współpracy z World Land Trust w Wielkiej Brytanii. - To ekscytujące uczucie znajdować nowe gatunki. Ludzie myślą, że już wszystko zostało odnalezione, ale to nieprawda - dodał. .

W Ekwadorze w ostatnich 100 latach znaleziono ponad 1000 gatunków orchidei. Znajdywano je w mniej znanych rejonach tego kraju.

df7dfus

Podziel się opinią

Share
df7dfus
df7dfus
Więcej tematów