Trwa ładowanie...
d4n2jcg

Nagroda dla raperów zniewagą dla byłych więźniów Auschwitz

Kollegah i Farid Bang znani są z prowokacyjnych tekstów. Jedna z ich piosenek zawiera dygresję do więźniów Auschwitz. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski protestuje ponownie przeciwko przyznaniu im prestiżowej nagrody przemysłu muzycznego Echo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wręczenie nagród odbędzie się w czwartek podczas gali w Berlinie
Wręczenie nagród odbędzie się w czwartek podczas gali w Berlinie (DW)
d4n2jcg

Kollegah i Farid Bang otrzymali na początku marca nominacje w dwóch kategoriach nagrody Echo, będącej główną nagrodą niemieckiego przemysłu muzycznego. Ich płyta "Młodzi, brutalni, dobrze wyglądający 3” ubiega się o miano "albumu roku”. Wręczenie nagród odbędzie się w czwartek podczas gali w Berlinie.

MKO protestuje

Zdecydowany sprzeciw wobec nominacji zgłosił Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz. Wiceprezes MKO Christoph Heubner oświadczył w środę, że wręczenie raperom nagrody będzie "policzkiem” dla wszystkich więźniów, którzy przeżyli Holokaust, a dla Niemiec „incydentem, którego należy się wstydzić”.

d4n2jcg

Heubner zarzucił raperom, że wyśmiewają cierpienia ofiar Holokaustu. Ostrzegł, że byli więźniowie uznają za naruszenie zaufania fakt, iż w kraju, który był sprawcą ich fizycznych i duchowych cierpień, mogą występować i zbierać nagrody ludzie, którzy się z tych cierpień naśmiewają.

Wiceprezes MKO przypomniał, że 12 kwietnia jest dniem pamięci o ofiarach Holokaustu, a w Oświęcimiu odbędzie się z tej okazji marsz młodzieży z Izraela, Polski i innych krajów świata, w tym także z Niemiec.

Przeczytaj także: Komitet Oświęcimski krytykuje raperów za teksty piosenek

Makabryczny wkład

Niemiecki wkład do pamięci w tym dniu, którego odzwierciedleniem jest nagroda Echo dla raperów, jest „więcej niż makabryczny” – ocenił Heubner. MKO wyraził po raz pierwszy sprzeciw wobec nagrody dla kontrowersyjnych raperów na początku kwietnia.

d4n2jcg

Przeciwnicy nagrody dla raperów zwracają uwagę, że dwie piosenki dodane jako bonus do płyty zawierają kontrowersyjne odniesienia do zamachów terrorystycznych oraz niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W utworze "0815” mowa jest o wytrenowanym ciele "o bardziej wyraźnych zarysach (mniejszej zawartości tłuszczu) niż u więźnia Auschwitz”.

Komisja doradcza daje zielone światło

Komisja doradcza Echa po przeanalizowaniu treści piosenek postanowiła nie wycofywać nominacji dla raperów.

Heubner nazwał decyzję "podłą, tchórzliwą i błędną”. Jego zdaniem przyczyni się ona do wzrostu antysemityzmu i wzmocni skrajną prawicę. Wiceprezes MKO wezwał widzów czwartkowej gali do zademonstrowania solidarności z więźniami Auschwitz.

Farid Bang oświadczył, że dystansuje się od antysemityzmu i nienawiści wobec mniejszości. Natomiast Kollegah zaprosił za pośrednictwem Facebooka wszystkich swoich żydowskich fanów bez biletów na koncerty. Raperzy twierdzą, że stali się ofiarą kampanii nieprzychylnych im mediów.

Komitet Oświęcimski krytykuje raperów za teksty piosenek

Jacek Lepiarz, Berlin

d4n2jcg

Podziel się opinią

Share
d4n2jcg
d4n2jcg
Więcej tematów