Trwa ładowanie...

Nadija Sawczenko wypuszczona z aresztu. "Nie łamię prawa"

W poniedziałek wieczorem sąd obwodu kijowskiego zwolnił z aresztu Nadiję Sawczenko - byłą lotniczkę, a obecnie deputowaną do parlamentu. Kobieta była oskarżona o przygotowywanie zamachu stanu. Zwolniono również Wołodymyra Rubana, szefa organizacji zajmującej się uwalnianiem jeńców z Donbasu.

Share
Nadija Sawczenko wypuszczona z aresztu. "Nie łamię prawa"
Źródło: East News
d2ejb6v

- Życzę wolności każdemu niesprawiedliwie osądzonemu. Nie łamię prawa. Nie uciekam za granicę, jak przewidywali prokuratorzy. Nie uciekam z Ukrainy, bo jestem Bohaterką Ukrainy. Dla mnie Ukraina nie jest pustym słowem. Będę za nią walczyć - oświadczyła Sawczenko podczas rozprawy.

Nadija Sawczenko to uhonorowana tytułem Bohatera Ukrainy była lotniczka wojskowa, która w 2014 roku została uprowadzona do Rosji i niemal dwa lata spędziła w tamtejszych aresztach. W 2016 roku, wciąż pozostając w areszcie, weszła do ukraińskiego parlamentu.

d2ejb6v

22 marca ub. roku Sawczenko straciła immunitet i została zatrzymana wraz z szefem pozarządowego Centrum Wymiany Jeńców Wołodymyrem Rubanem. Według prokuratury, wspólnie przygotowywali zamach stanu z użyciem broni przekazanej przez Rosjan Sawczenko w zajętym przez prokremlowskich separatystów Donbasie.

Początkowo Sawczenko miała być aresztowana na dwa miesiące, jednak prokuratura wnioskowała o utrzymanie decyzji o areszcie. Pilotka protestowała przeciwko temu kilkukrotnie ogłaszając głodówkę.

Zobacz także: Sikorski spotkał się z Tuskiem w Brukseli? Zdradza kulisy spotkania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ejb6v

Podziel się opinią

Share
d2ejb6v
d2ejb6v
Więcej tematów