Trwa ładowanie...

Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę. "To mi już nie straszne"

W czwartek w Kijowie zatrzymana została ukraińska deputowana Nadija Sawczenko. Prokuratura postawiła zarzuty przygotowywania zamachu stanu i ataku na siedzibę Rady Najwyższej Ukrainy. Dziś Sawczenko ogłosiła głodówkę.

Share
Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę. "To mi już nie straszne"
Źródło: East News
d1kj3zl

- Od dziś prowadzę głodówkę - powiedziała Sawczenko na sali sądowej. - To mi już nie straszne, już to przechodziłam - dodała.

Gdy Nadija Sawczenko w maju 2016 roku została uwolniona z rosyjskiego więzienia w ramach rosyjsko-ukraińskiej wymiany jeńców, była witana jako bohaterka. W wojnie w Donbasie brała udział jako ochotniczka batalionu "Ajdar", w rosyjskiej niewoli spędziła dwa lata, podczas których prowadziła głośny na cały świat protest głodowy. Jeszcze w niewoli została wybrana na posła do ukraińskiego parlamentu. Po wyjściu na wolność otrzymała od prezydenta Poroszenki tytuł bohatera Ukrainy.

15 marca prokurator generalny Ukrainy oświadczył w parlamencie, że posiada "niezbite dowody" na to, że Sawczenko chciała dokonać w KIjowie "krwawej zbrodni".

d1kj3zl

Zażądał od Rady Najwyższej Ukrainy (Werchownej Rady), by wyraziła zgodę na aresztowanie deputowanej i postawienie jej zarzutów.

Tydzień później Werchowna Rada wyraziła na to zgodę. Chwile później, w budynku parlamentu, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali Sawczenko.

Źródło: RMF FM/pravda.com.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?" Misiewicz żąda przeprosin”

d1kj3zl

Podziel się opinią

Share
d1kj3zl
d1kj3zl
Więcej tematów