Trwa ładowanie...
d34bw3u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do TK ws. pakietu onkologicznego

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. Jak powiedział, pakiet zdezorganizował system ochrony zdrowia w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maciej Hamankiewicz prezentuje wniosek zaskarżający pakiet onkologiczny i kolejkowy
Maciej Hamankiewicz prezentuje wniosek zaskarżający pakiet onkologiczny i kolejkowy (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d34bw3u

Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego Hamankiewicz powiedział, że system ochrony zdrowia w Polsce "został jeszcze bardziej zdezorganizowany przez rozwiązania, które nazywane są pakietem antykolejkowym, pakiem onkologicznym".

- Pakiet onkologiczny zamiast poprawić finansowanie, (...) tak naprawdę wszystkim leczącym te pieniądze zabrał. Na pewno zwycięzcą tych rozwiązań jest NFZ , bo tam oszczędności powstają, a ludzie umierają - dodał prezes NRL.

Poinformował, że wyniki zewnętrznego audytu, który zleciła NRL, zostały przekazane premier Ewie Kopacz.

d34bw3u

W zeszłym tygodniu NRL podjęła jednogłośnie decyzję o wystąpieniu do TK z wnioskiem zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. O skierowanie do TK wniosku w sprawie pakietu NRL zwróciła się też do RPO. Wniosek NRL dotyczy przepisów dotyczących wykonywania zawodu lekarza - tylko w takim zakresie samorząd lekarski może składać wnioski do Trybunału.

Na początku kwietnia NRL przedstawiła raport prawników, z którego wynika, że pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą być niezgodne z konstytucją. Chodzi m.in. o zróżnicowanie uprawnień lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), choćby w zakresie uprawnień do wystawiania karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Lekarz POZ może wystawić ją, gdy podejrzewa chorobę, lekarz specjalista - dopiero gdy potwierdzi diagnozę, przez co zdarza się, że pacjenci są odsyłani do lekarzy POZ w celu wystawienia karty.

Podczas środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że podważanie konstytucyjności pakietu onkologicznego przez szefa samorządu lekarskiego jest "zadziwiające".

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów.

d34bw3u

Podziel się opinią

Share

d34bw3u

d34bw3u
Więcej tematów