Trwa ładowanie...

Muzułmańskie święto w Niemczech? Ostra krytyka

Swoją propozycją ustanowienia muzułmańskiego święta szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere naraził się na ostrą krytykę.

Muzułmańskie święto w Niemczech? Ostra krytykaŹródło: PAP
d3kiqsd
d3kiqsd

Muzułmańskie święto w regionach, gdzie żyje największa społeczność muzułmańska, urzędujący jeszcze minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere i gospodarz dorocznej Niemieckiej Konferencji ds. Islamu (DIK) uważa za coś oczywistego. Dla CDU, rodzimej partii szefa niemieckiego MSW, jest to raczej kwestia polityczna. Przecież - jak uzasadnia minister - Wszystkich Świętych 1 listopada obchodzone jest tylko tam, gdzie mieszka wielu katolików.

Bezpośrednio po wyborach, w których blok partii chadeckich stracił spore poparcie elektoratu i w samym środku debaty poświęconej konserwatyzmowi CDU, minister de Maiziere podejmuje tak drażliwy temat. Jednak ograniczony zasięg propozycji ministra oraz istniejące już od lat w kilku regionach Niemiec udogodnienia dla muzułmanów, relatywizują tę propozycję.

Krytyka szefa MSW

Jako pierwszy skrytykował de Maiziera kolega partyjny, Bernd Althusmann, szef CDU w Dolnej Saksonii. Nie dostrzega on zapotrzebowania na zmianę istniejącego kalendarza tradycyjnych świąt w Niemczech. Dodał też, że w czasie kampanii wyborczej w tym landzie - a w niedzielę (15.10.17) odbywają się w Dolnej Saksonii wybory do landtagu - inicjowanie dyskusji o świętach religijnych jest niewłaściwe.

Ekspert ds. wewnętrznych CDU Wolfgang Bosbach powiedział na łamach tabloidu "Bild", że w Niemczech "każdy naprawdę może żyć według własnego przekonania. Dotyczy to też świąt religijnych”.

d3kiqsd

Ostro natomiast skrytykował de Maiziera, też na łamach "Bilda”, minister transportu Alexander Dobrindt należący do bawarskiej CSU: "Nasze chrześcijańskie dziedzictwo nie podlega negocjacjom. Wprowadzanie w Niemczech muzułmańskich świą nie wchodzi w rachubę”.

Ekspert bawarskiej CSU Stephan Mayer przypomniał z kolei, że Niemcy są zakorzenione od stuleci w tradycji chrześcijańskiej.

Manfred Weber, wiceprzewodniczący CSU i szef frakcji Europejskich Partii Ludowych w Parlamencie Europejskim zwrócił uwagę w „Passauer Neue Presse”, że "święta, które są też dniami wolnymi od pracy, wyrażają religijną tradycję danego kraju, a nie jego mniejszości”. Jak podkreślił, wprowadzenie muzułmańskiego święta nie wpłynie na polepszenie integracji muzułmanów z niemieckim społeczeństwem.

Zawrzało natomiast w mediach społecznościowych. Była posłanka CDU i ongiś wpływowa szefowa Związków Wypędzonych Erika Steinbach napisała na Twitterze: "Poddańczość pogłębia się …”. Znana polityk AfD Beatrix von Storch zareagowała lapidarnym, ale emocjonalnym wpisem: „NIE!, NIE!, NIE!”. Inni domagali się regulacji ws. kalendarza dni świątecznych dla całych Niemiec.

d3kiqsd

Zobacz także: Czy polscy muzułmanie mogą się zradykalizować?

Pozytywne reakcje na propozycje de Maiziera

Nie było zaskoczeniem poparcie dla pomysłu de Maiziera ze strony Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech. Takie święto miałoby dobroczynny wpływ na integrację – powiedział w "Pasauer Neue Presse” przewodniczący Rady Aiman Mazyek. "Chodzi o to, aby uwzględniano muzułmańskie święta w szkole i pracy”. Mazyek podaje przykład policjanta, wyznawcy islamu, który na przykład mógłby na zakończenie postu - Ramadanu otrzymać wolny dzień od pracy, a w zamian za to zastąpiłby kolegę w chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia.

d3kiqsd

Nad muzułmańskim świętem chce się zastanowić szef socjaldemokratów Martin Schulz. Propozycja de Maiziera spotkała się zresztą generalnie z aprobatą SPD. Schulz skrytykował gwałtowne reakcje chadeków na propozycje de Maiziera. Dodał, że był nimi zaskoczony.

Dni świąteczne w gestii landów

Na poziomie landów w Niemczech istnieje już wiele przykładów ustawowych regulacji związanych z obchodzonymi świętami religijnymi. W Berlinie, Hamburgu i Bremie – miastach, które mają status krajów związkowych, muzułmańscy uczniowie mają prawo do zwolnienia z jednego dnia szkolnego z okazji zakończenia ramadanu.

Możliwe jest też pójście do meczetu lub pomodlenie się w czasie pracy w udostępnionym do tego celu miejscu. W Berlinie taka ustawowa regulacja dotyczy m.in. ramadanu i święta ofiarowania. W Hamburgu i Bremie ustawowe regulacje dotyczą jeszcze dodatkowo święta Aszura (dnia pokuty i postu).

d3kiqsd

W Niemczech wyznaczanie dni świątecznych leży w gestii krajów związkowych. W całych Niemczech jest ogółem dziewięć ustawowych wolnych dni od pracy. Tylko Dzień Zjednoczenia (3 października) jest świętem państwowym.

Propozycja Thomasa de Maiziera nie jest pierwszą inicjatywą ws. muzułmańskich świąt. Już w 2013 roku Centralna Rada Muzułmanów, a rok później Turecka Gmina wyszły z taką propozycją.

d3kiqsd

Barbara Cöllen/DW

d3kiqsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kiqsd
Więcej tematów