Młodzież odwraca się od Kościoła. Prymas Polski: to są liczby wręcz dewastujące
Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują spadek praktyk religijnych młodzieży o 30 proc. Zdaniem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka może mieć na to wpływ postawa Kościoła wobec pedofilii w jego szeregach.
W rozmowie przeprowadzonej przez PAP Prymas Polski zwraca uwagę na odwrót młodzieży od kościoła. Tuszowanie przypadków pedofilii przez polskich biskupów uważa za jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował badania, z których wynika, że pandemia mocno wpłynęła na życie religijne Polaków. Zdaniem abp Polaka być może nawet ważniejsze jest badanie przeprowadzone przez CBOS, które pokazuje, że młodzież odwraca się od instytucji.
- Natomiast myślę, że bardziej niż dane ISKK niepokojące są badania CBOS-u, z których wynika, iż w najmłodszej grupie badanych spadek praktyk religijnych sięga 30 proc. To są liczby wręcz dewastujące. Pokazują, że w młodym pokoleniu następuje bardzo mocne przewartościowanie - powiedział Prymas Polski.
Zaniedbania biskupów odpychają młodych od Kościoła
Na pytanie, czy postawa biskupów wobec przypadków nadużyć seksualnych w Kościele mogła zaważyć na stosunku wiernych do instytucji, stwierdził, że jest to możliwe.
- Niewątpliwie zaniedbania przełożonych, którzy nie stanęli po stronie skrzywdzonych, podważają naszą wiarygodność jako wspólnoty Kościoła. Dla niektórych wiernych te informacje są być może kroplą, która przelała czarę goryczy. Niektórzy pod ich wpływem odeszli z Kościoła, te sprawy spowodowały głęboki kryzys ich wiary - powiedział abp Polak w wywiadzie udzielonym PAP.
Zobacz też: Jaki to był rok dla polskiego Kościoła? "Upolitycznienie to dobre słowo"
- Mamy świadomość, że wiarygodność Kościoła odbudujemy tylko wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i weźmiemy odpowiedzialność za wyjaśnienie tych wszystkich przestępstw - dodał prymas.
Komisja rozwiąże problem?
Zdaniem abp Polaka powołanie niezależnej komisji ekspertów nie rozwiąże problemu wykorzystania seksualnego małoletnich. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. we Francji. - Ani komisja we Francji, ani te działające w innych krajach nie zastąpiły postępowań karnych przeprowadzanych przez organy państwowe, a także przez władze kościelne, których celem jest dochodzenie do prawdy i odbudowanie poczucia sprawiedliwości. To ich działanie jest kluczowe - stwierdził.
Prymas odniósł się także stanowczo do tematu kryzysu migracyjnego wywołanego przez sytuację na granicy polsko-białoruskiej. - Jeżeli na terenie Polski znajdują się ludzie w stanie zagrożenia życia i zdrowia, to im po prostu trzeba pomóc. Tu nie ma alternatywy - powiedział abp Polak.