Trwa ładowanie...

Mieszkaniec Mazowsza krótko śpi i je, długo dojeżdża. Najnowszy raport Urzędu Statystycznego

Mieszkaniec Mazowsza w ciągu doby na sen, jedzenie i mycie się poświęca średnio 11 godzin - najmniej w porównaniu z mieszkańcami innych województw. Za to najwięcej czasu w Polsce potrzebuje na dojazdy - średnio 1 godzinę i 28 minut dziennie - podał Urząd Statystyczny w Warszawie.

Share
Mieszkaniec Mazowsza krótko śpi i je, długo dojeżdża. Najnowszy raport Urzędu Statystycznego
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d2gfror

W czwartek urząd w Warszawie przedstawił wyniki ostatniego badania "budżetu czasu ludności" przeprowadzonego od stycznia do grudnia 2013 r. na próbie 28 tys. gospodarstw domowych zamieszkałych przez niemal 75 tys. osób.

Z badania wynika, że mieszkańcy Mazowsza w ciągu doby na potrzeby fizjologiczne (sen, jedzenie, mycie) przeznaczają 46 proc. czasu. Na obowiązki (praca zawodowa, nauka, zajęcia i prace domowe oraz zaangażowanie w organizacjach) 30 proc. Czas wolny, odpoczynek (korzystanie z mediów, życie towarzyskie i rozrywki, zamiłowania osobiste i sport)
to 19 proc. Dojazdy, dojścia i inne niewymienione czynności pochłaniają 5 proc. czasu.

d2gfror

Na tle mieszkańców innych województw, mieszkańcy Mazowsza najmniej czasu w ciągu doby (średnio 11 godzin) przeznaczają na potrzeby fizjologiczne takie jak sen, jedzenie i mycie się. Również najkrócej poświęcają się zajęciom i pracom domowym - średnio 3 godziny i 35 minut.

Z drugiej strony, na Mazowszu najwięcej czasu, w porównaniu z innymi regionami, trzeba poświęcić na dojazdy i dojścia np. do pracy czy do domu - średnio 1 godzinę i 28 minut na dobę. Najkrócej dojeżdżają mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego - po 1 godzinę i 12 minut.

- Czas, który oszczędzamy na spaniu i obowiązkach domowych, tracimy podczas dojazdów w samochodach, pociągach - podsumowała w rozmowie z dziennikarzami Justyna Wrocławska z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Mieszkaniec Mazowsza w ciągu dnia przeznacza na pracę zawodową średnio 7 godzin 44 minuty. Najdłużej pracują mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego - 8 godzin, a najkrócej lubelskiego - 7 godzin i 3 minuty.

d2gfror

Osoby z Mazowsza, które uczą się przeznaczają na to 5 godzin i 14 minut, te które uprawiają sport - 1 godzin i 26 minut. Korzystanie z mass mediów to poświęcenie 2 godzin i 44 minut.

Czynności, których czas wykonywania w woj. mazowieckim jest niemal taki sam, jak średnia ogólnopolska to przede wszystkim nauka (w szkole, na uczelni i czasie wolnym), życie towarzyskie i rozrywki oraz zamiłowania osobiste i hobby.

W badaniu nie była wyróżniona sama Warszawa.

- Badanie "budżetu czasu ludności" odbywa się, co dziesięć lat, poprzednie było przeprowadzone na przełomie 2003 i 2004 r. - powiedziała Wrocławska. Dodała, że w ciągu dekady w skali całego kraju Polacy więcej czasu przeznaczają na pracę zawodową (przede wszystkim kobiety) i naukę. Mężczyźni więcej czasu poświęcają na obowiązki domowe.

Wrocławska dodała, że Polacy nieznacznie mniej czasu poświęcają na dojazdy i dojścia, jednak nie dotyczy to mieszkańców Mazowsza. - U nas ten czas przeznaczony na komunikację jednak się wydłużył - podkreśliła.

d2gfror

Podziel się opinią

Share
d2gfror
d2gfror
Więcej tematów