ŚwiatMiedwiediew ostrzega partię Putina

Miedwiediew ostrzega partię Putina

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł partię Jedna Rosja, że jej status jako formacji rządzącej nie jest dożywotnim przywilejem. Prezydent podkreślił, że musi się ona nauczyć zwyciężać w otwartej walce politycznej. W podobnym duchu wypowiedział się też premier Władimir Putin, który stoi na czele Jednej Rosji - zaapelował on do swoich partyjnych kolegów, by nie bali się politycznych dyskusji i walki.

Miedwiediew ostrzega partię Putina
Źródło zdjęć: © AFP

21.11.2009 | aktual.: 21.11.2009 15:48

Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin brali udział XI Zjaździe Jednej Rosji, który zebrał się w Petersburgu, rodzinnym mieście obu liderów. Uczestniczyło w nim 600 delegatów i 2000 gości. Zjazd przyjął nowy program partii i uchwalił zmiany w jej statucie.

- Demokracja istnieje nie dla partii, rządzących lub opozycyjnych, lecz dla obywateli. Trzeba modernizować Jedną Rosję. Uczynić ją elastyczną i otwartą. Trzeba się nauczyć zwyciężać w otwartej walce - oświadczył prezydent.

Miedwiediew podkreślił, że wybory powinny być demonstracją woli obywateli, rywalizacją idei i programów, jednak za sprawą funkcjonariuszy partyjnych przekształcają się w "historie, gdy demokratyczne procedury mylone są z administracyjnymi".

Prezydent zauważył, że normalnemu życiu partyjnemu przeszkadzają zakulisowe intrygi i rozgrywki. Miedwiediew zaapelował do Jednej Rosji, by uwalniała się od intrygantów i ludzi o złych nawykach politycznych.

Miedwiediew podkreślił, że Jedna Rosja zdoła zachować dominującą pozycję na scenie politycznej tylko wtedy, jeśli nie tylko ustabilizuje sytuację w kraju, lecz także zmodernizuje gospodarkę.

Putin: nie bójcie się politycznej walki

Wtórując Miedwiediewowi, Putin zaapelował do partyjnych kolegów, by nie bali się politycznych dyskusji i walki. - Jedna Rosja mocno utrzymuje inicjatywę polityczną i gotowa jest działać w otwartym, konkurencyjnym otoczeniu - oświadczył premier.

Putin wezwał też członków Jednej Rosji do aktywnego włączenia się do planowanej reformy administracji publicznej. - Rząd zamierza wkrótce przyjąć kompleksowy plan poprawy jakości usług państwowych, redukcji zbędnych funkcji i dalszego likwidowania barier administracyjnych. Takie plany powinny być opracowane w każdym resorcie, regionie i urzędzie w terenie - oświadczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)