Trwa ładowanie...
d355gcy

Mężczyzna z Europy rekrutował terrorystów w Maroku. Był zamieszany w zabójstwo turystek

Marokańska policja aresztowała obywatela Szwajcarii i Hiszpanii podejrzanego o terroryzm. Mężczyzna miał być zamieszany morderstwo dwóch skandynawskich turystek. Główni podejrzani przyznali się do związków z ISIS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielu Marokańczyków jest zaszokowanych atakiem na turystki
Wielu Marokańczyków jest zaszokowanych atakiem na turystki (Aissa/Xinhua News/East News)
d355gcy

Według władz, mężczyzna rekrutował dla tzw. Państwa Islamskiego terrorystów z Maroka i krajów Afryki subsaharyjskiej. Jego tożsamość nie została ujawniona. Wiadomo jedynie, że mieszkał w Maroku i posiada paszporty Szwajcarii i Hiszpanii.

Mężczyzna został aresztowany w ramach śledztwa w sprawie zabójstwa turystek z Danii i Norwegii. Zwłoki 24-letniej Louisy Vesterager Jespersen i 28-letniej Mareny Ueland znaleziono17 grudnia u podnóża Gór Atlansu, w miejscu popularnym wśród europejskich turystów. Kobiety zostały zasztyletowane.

Łącznie policja zatrzymała 20 podejrzanych, w tym czterech mężczyzn, którzy po odnalezieniu zwłok wzięli odpowiedzialność za morderstwo w imieniu ISIS. Władze podejrzewają, że aresztowany obywatel Szwajcarii i Hiszpanii szkolił zabójców Europejek w posługiwaniu się bronią i nowoczesnymi środkami komunikacji.

Mężczyźni podejrzani o zamordowanie skandynawskich turystek AFP/EAST NEWS
Podziel się

Zdaniem lokalnych służb bezpieczeństwa terroryści nie działali na bezpośrednie polecenie ISIS, tylko byli inspirowani ideologią dżihadystów. Władze podkreślają, że w ciągu ostatnich dwóch lat w kraju zlikwidowano 20 komórek terrorystycznych.

d355gcy

Zagrożenie nadal jest jednak poważne. Dotychczas aresztowano zaledwie 242 spośród ponad 1 669 obywateli Maroka, o których wiadomo, że przystąpili do ISIS. Policja ocenia, że niektórzy ekstremiści dołączają do migrantów z Afryki i starają się przedostać do Europy posługując się sfałszowanymi paszportami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

d355gcy

Podziel się opinią

Share

d355gcy

d355gcy
Więcej tematów