Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Mazurek broni Morawieckiego. "Za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać"

Rzecznik PiS Beata Mazurek staje w obronie Mateusza Morawieckiego. Jej zdaniem premier powiedział w Monachium prawdę, a "za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Mazurek skomentowała wypowiedź Morawieckiego na Twitterze
Beata Mazurek skomentowała wypowiedź Morawieckiego na Twitterze (PAP, Fot: Rafał Guz)

Do wypowiedzi premiera Beata Mazurek odniosła się na Twitterze: "Premier Mateusz Morawiecki w Monachium powiedział prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską. Nie przeczymy,że dochodziło do indywidualnej współpracy z okupantem z różnych stron, dlatego za mówienie prawdy nie ma potrzeby przepraszać".

Izraelski dziennikarz pyta o nowelizację IPN

Burzę wywołał izraelski dziennikarz, Ronen Bergman, który zapytał Mateusza Morawieckiego o znowelizowaną ustawę o IPN. - Jaki jest cel, jaki jest przekaz, który chce pan przekazać całemu światu? Bo reakcja jest zupełnie odwrotna i przez to jeszcze większa uwaga jest poświęcona tym straszliwym zbrodniom - brzmiało pytanie na panelu dyskusyjnym w Monachium.

Następnie dziennikarz opowiedział Morawieckiemu historię swoich przodków, których wydali Gestapo ich polscy rodacy. - Czy jeśli opowiem tę historię w Polsce będę traktowany jako kryminalista? - zapytał Bergman. Po tych słowach rozległy się gromkie oklaski.

- Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy Holokaustu. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - odpowiedział szef polskiego rządu.

Nieoficjalnie: była rozmowa premierów Polski i Izraela

Wypowiedź Morawieckiego ostro skrytykowały izraelskie media. Premier Benjamin Netanyahu wydał oświadczenie. - Słowa polskiego premiera są oburzające. Jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszych rodaków. Wkrótce będę z nim (Morawieckim - przyp.) rozmawiał - powiedział.

Slot

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z szefem izraelskiego rządu.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?". Była posłanka PiS zdradza jak Szydło została premierem

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów