Mały pacjent, wielkie wyzwanie
Ministerstwo Zdrowia opracowało "Program
kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w
profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu" -
informuje "Nasz Dziennik".
02.12.2005 | aktual.: 02.12.2005 09:38
Jednolity, optymalny model postępowania diagnostycznego w wykrywaniu wad rozwojowych dziecka prenatalnego i wdrożenie standardów terapii wewnątrzmacicznej ma pomóc w ratowaniu życia i zdrowia najmniejszych pacjentów. W Polsce ma też powstać modelowy ośrodek chirurgii, w którym będą diagnozowane i operowane dzieci poczęte.
Leczenie wewnątrzmaciczne dziecka w jego prenatalnej fazie rozwoju jest w kraju utrudnione między innymi dlatego, że brakuje standardów w przeprowadzeniu niezwykle ważnych i potrzebnych procedur w leczeniu wad rozwojowych u dzieci poczętych.
Liczna zdiagnozowanych patologii, które można leczyć jeszcze zanim dziecko się urodzi, generuje coraz więcej przypadków wymagających terapii poza granicami Polski. Powoduje to duży wzrost kosztów leczenia.
Biuro Rozliczeń Międzynarodowych przy Ministerstwie Zdrowia wyliczyło, że koszt jednej procedury diagnostyczno-leczniczej to w przybliżeniu 6 tysięcy euro. W 2005 roku ministerstwo skierowało na taką terapię za granicą pięcioro dzieci.
Wdrożenie programu terapii wewnątrzmacicznej pozwoli na leczenie najmniejszych pacjentów w Polsce. "Nasz Dziennik" zapowiada, że w przyszłym roku Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na specjalistyczne leczenie dzieci w prenatalnej fazie życia pół miliona złotych. (PAP)