PolskaMacierewicz: w materiałach IPN są sugestie współpracy Kulczyka z SB

Macierewicz: w materiałach IPN są sugestie współpracy Kulczyka z SB

Antoni Macierewicz (RKN) uważa, że w
materiałach, jakie komisja śledcza ds. PKN Orlen otrzymała z
Instytutu Pamięci Narodowej, są sugestie współpracy Jana Kulczyka
ze Służbą Bezpieczeństwa, "nie ma jednak konkretnych
rozstrzygnięć". Macierewicz zaznaczył, że w
dokumentach nie ma formalnej rejestracji biznesmena jako
współpracownika SB.

06.06.2005 | aktual.: 06.06.2005 21:28

Pod koniec ubiegłego tygodnia do komisji wpłynęły dokumenty z IPN dotyczące Kulczyka i Andrzeja Kuny. Posłowie czekają jeszcze na materiały ponad 30 osób, które były lub będą przesłuchiwane przez komisję.

Agent, który kontrolował Kulczyka

Poseł RKN ujawnił, że w materiałach znajduje się m.in. raport agenta SB, który kontrolował Kulczyka oraz dyspozycja ówczesnego zastępcy szefa wywiadu SB gen. Henryka Jasika, który miał polecić wyrejestrowanie wszystkich spraw Kulczyka i przekazać je do swojej wyłącznej dyspozycji.

Macierewicz przekazał informacje o materiałach dotyczących Kulczyka, bo - jego zdaniem - są one jawne, a klauzula tajności została zdjęta przez IPN. Według posła oznacza to, że materiały powinny zostać ujawnione dziennikarzom.

Prezes IPN Leon Kieres nie chciał skomentować informacji o zawartości "teczki" Kulczyka. Zarazem potwierdził, że jest ona jawna, choć nie oznacza to, że jej zawartość może być dowolnie wykorzystywana. Macierewicz nie chciał mówić o dokumentach Kuny, bo w ich przypadku nie ma wątpliwości, że są one tajne.

Jawne czy tajne?

Zbigniew Wassermann (PiS) powiedział, że część prawników uważa, iż dokumenty dotyczące Kulczyka są jawne, podczas gdy inni - podobnie jak szef IPN Leon Kieres - są zdania, że to materiał tajny, tylko na użytek komisji. Niezależnie od tego, która ocena jest prawidłowa, nas wiąże umowa z panem Kieresem - dodał.

Nie chciał odpowiadać na konkretne pytania dotyczące teczki Kulczyka. Czekamy na jeszcze ponad 30 teczek i nie chciałbym, by takie rewolucyjne załatwienie sprawy zamknęło nam dostęp do innych ważnych dokumentów - podkreślił.

Posłowie skomentowali także zapowiedzi Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że zamierza złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Kulczyk Holding. Spółka miała zataić informacje dotyczące ilości posiadanych przez nią akcji PKN Orlen. 8 grudnia 2004 r. podczas przesłuchania przed komisją Jan Kulczyk zeznał, że 21 lutego 2002 r. KH miał 3,62% akcji w PKN Orlen. Tymczasem z informacji, jakie posłowie otrzymali z KPWiG wynika, że KH miał 5,91% akcji.

Wassermann uważa, że po sprawdzeniu protokołu z posiedzenia komisji śledczej i skonfrontowaniu z materiałami z KPWiG można sprawę skierować do organów ścigania. Podobnego zdania jest Roman Giertych (LPR), który zapowiedział, że już we wtorek wystąpi podczas posiedzenia komisji z wnioskiem o zawiadomienie prokuratury, że Kulczyk mógł popełnić przestępstwo składania fałszywych zeznań.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)