ŚwiatList otwarty przeciwników wojny w Zatoce Perskiej

List otwarty przeciwników wojny w Zatoce Perskiej

Wiele znanych osobistości, w tym były
dyrektor generalny UNESCO Frederico Mayor Zaragoza oraz czterech
laureatów nagrody Nobla, opublikowało we wtorek w Barcelonie list
otwarty do prezydenta George'a W. Busha przeciw wojnie w Zatoce
Perskiej.

04.02.2003 | aktual.: 04.02.2003 16:17

List, zatytułowany "Wojna w Iraku? Najgorsze lekarstwo na poważne problemy świata" podkreśla, że "wojna jest ciągle krokiem w tył, porażką demokracji, rozwoju, porozumienia, klęską całej ludzkości".

"Wojenna postawa Stanów Zjednoczonych wobec Iraku stanowi zagrożenie dla podstawy porozumienia na świecie i prawa międzynarodowego" - czytamy w liście.

Wśród sygnatariuszy są również amerykański lingwista i filozof Noam Chomsky, były prezydent Portugalii Mario Soares, troje laureatów pokojowej nagrody Nobla: Rigoberta Menchu (obrończyni praw Indian w Gwatemali), Joseph Rotblat (urodzony w Polsce fizyk, współinocjator pokojowego ruchu Pugwash), argentyński obrońca praw człowieka Adolfo Perez Esquivel oraz noblista w dziedzinie literatury, Portugalczyk Jose Saramango.

Wojna w Iraku "doprowadzi bez wątpienia do śmierci wielu ludzi, nędzy i beznadziei tych, którzy już wcześniej byli ciężko doświadczani" - napisali sygnatariusze listu. Ich zdaniem "mimo prowadzonej polityki dezinformacji światowa opinia publiczna nie widzi, w swojej większości, żadnego powodu do prowadzenia wojny prewencyjnej".

"Czy Stany Zjednoczone naprawdę wierzą, że będą uczestniczyć w budowie świata bardziej pokojowego, sprawiedliwego, pewnego, wolnego i demokratycznego, stosując kampanie dezinformacyjne i wojny prewencyjne?" - pytają sygnatariusze listu. (jask)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a )
Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości poszukuje osób, które mają ciekawe spostrzeżenia, dotyczące publikowanych informacji. Jeśli chcesz się tymi uwagami podzielić, to zapraszamy Cię do współredagowania naszego serwisu i czekamy na Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
usawojnairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)