Lewica rozpoczęła kampanię na Śląsku
22 ugrupowania lewicowe i centrowe, m.in. SLD, Partia Demokratyczna, Socjaldemokracja Polska i Unia Pracy, a także zrzeszone w OPZZ związki zawodowe, podpisały w Sosnowcu regionalne porozumienie przedwyborcze i oficjalnie rozpoczęły kampanię przed wyborami samorządowymi.
Rządząca koalicja "ucieka od rzeczywistych problemów"
Na wiecu, który w hali widowisko-sportowej "Zagórze" zgromadził setki osób, zaprezentowali się liderzy list i kandydaci na prezydentów miast regionu.
W śląskiej inauguracji kampanii wzięli udział liderzy regionalni ugrupowań i szefowie koalicyjnych partii: Wojciech Olejniczak z SLD, Marek Borowski z SdPl i Janusz Onyszkiewicz z Partii Demokratycznej demokraci.pl.
Olejniczak wyraził zadowolenie z zawarcia koalicji i - podobnie jak większość osób, które tego dnia wygłosiły wystąpienia - ostro krytykował rządzącą koalicję. Zarzucił jej m.in., że ucieka od rzeczywistych problemów - bezrobocia, czy emigracji. PiS, Samoobrona, LPR dążą do tego, aby sobie podporządkować samorząd - powiedział. Przekonywał, że Polakom nie będzie się żyło lepiej bez dobrze funkcjonujących samorządów.
"Koalicją umiaru i rozsądku"
Janusz Onyszkiewicz mówił, że lewicowy sojusz - który nazwał "koalicją umiaru i rozsądku" - "ma zablokować groźbę przejęcia wszystkich samorządów przez koalicję PiS, Samoobrony i LPR". Wtedy państwo stałoby się bardziej scentralizowane - uważa.
Marek Borowski apelował, by sensu wyborów samorządowych nie sprowadzać do dbania o lokalną infrastrukturę. Tam gdzie nasi ludzie będą mieli wpływ na rządy w samorządach, tam Polska będzie wolna od ideologii Giertycha (...) Tam, gdzie będziemy mieli wpływ na rządy, kultura będzie się rozwijała swobodnie - mówił.
W woj. śląskim porozumienie ma szerszy charakter od zawartego 3 września w Warszawie sojuszu wyborczego SLD, UP, SdPl i Partii Demokratycznej pod hasłem "Porozumienie Lewicy i Demokratów - Wspólna Polska".
"Deklaracja śląskiej lewicy"
Przedstawione już wcześniej wstępne założenia programu wyborczego śląskiej lewicy mówią o rozwoju regionu w oparciu o unijne środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Za najważniejsze uznano m.in. dalszą rozbudowę lotniska w Pyrzowicach, wydłużenie łączącej śląskie miasta Drogowej Trasy Średnicowej, rozwój terminalu przeładunkowego w Sławkowie.
Lewica w woj. śląskim ogłosiła współpracę na początku lutego. Przedstawiciele działających na Śląsku lewicowych partii, stowarzyszeń, związków zawodowych i organizacji społecznych podpisali wtedy w Katowicach "Deklarację śląskiej lewicy", w której zobowiązali się do ustalenia ram wspólnej koalicji w wyborach samorządowych. Teraz dołączyła do nich Partia Demokratyczna-demokraci.pl. Duża część jej śląskich działaczy, w tym dotychczasowy przewodniczący, nie zgadzając się na sojusz wyborczy z SLD, wystąpiła z partii i wystartuje w wyborach samorządowych z list PO.