Trwa ładowanie...
d3361kb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Leszek Miller: obecne propozycje zmian w konstytucji to działanie na pokaz

Lider SLD Leszek Miller uważa, że propozycje zmian w konstytucji, zgłaszane przez niektóre partie, to działanie na pokaz. Wiadomo, że nic z tego nie będzie, bo do tego potrzebne jest porozumienie klubów politycznych - powiedział Miller.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leszek Miller
Leszek Miller (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3361kb

O potrzebnie zmian w konstytucji mówił m.in. w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, według którego "konstytucja powinna być uzupełniona o przepisy, które będą służyły naszej wolności i będą nas chroniły od narzucania nam z zewnątrz różnego rodzaju kulturowych czy obyczajowych rozwiązań". O potrzebie wprowadzenie nowej konstytucji mówił z kolei rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki; SP przygotowała jej projekt, zakładający m.in. wzmocnienie władzy prezydenta.

- Wielokrotnie mówiliśmy, że są potrzebne zmiany w konstytucji, tylko tego rodzaju inicjatywa będzie poważna wtedy, kiedy najpierw porozumieją się siły, które chciałyby jakichś zmian dokonać. Natomiast, jeżeli co chwila jakieś ugrupowanie polityczne prezentuje swoje propozycje, ale bez konsultacji z innymi partiami politycznymi, to jest to tylko na pokaz. Wiadomo, że nic z tego nie będzie, bo żeby dokonać zmian w konstytucji potrzeba większości w sejmie i w senacie, ale w sejmie to musi być większość dwóch trzecich, a nie zwykła. W tej kadencji na pewno nic się takiego nie zdarzy, a czy w następnej - to będzie zależało od dojrzałości klubów politycznych, które najpierw powinny bez mediów porozumieć się, czy w ogóle takie zmiany byłyby możliwe - powiedział Miller.

Dodał, że gdyby była jakaś sposobność poważnej dysputy o konstytucji, to SLD chciałoby "przede wszystkim ustalić relacje między władzą prezydenta i rządu, tak aby nie było sytuacji, w której kompetencje tych dwóch organów są nieostre i prowadzą do niepewności, jaki charakter ma państwo polskie: czy tu jest ustrój demokracji parlamentarnej czy ustrój prezydencki".

d3361kb

- Po drugie chcielibyśmy wpisać inne zadania dotyczące NBP, bo jeśli myśleć o przyszłości i wprowadzeniu euro, to obecne zapisy dotyczące NBP uniemożliwiłyby wprowadzenie euro. Trzecim elementem jest kwestia dwuizbowego parlamentu, bo my uważamy, że jedna izba, czyli tylko sejm, wystarczy - mówił.

Nawiązując do słów Jarosława Kaczyńskiego o potrzebie ochrony Polski przed wpływami UE, Miller powiedział: - Obecne brzmienie konstytucji w zupełności wystarczy, jeżeli chodzi o rozumienie suwerenności. Uważam, że pan premier Kaczyński musi się na coś zdecydować: albo chce, żeby Polska była w UE, albo chce wyprowadzić Polskę z UE. Niech się na coś zdecyduje. Pan Kaczyński boi się UE, jak jakiejś zmory, smoka wawelskiego albo szatana, który dybie na naszą narodową tożsamość. To jest śmieszne. A jeżeli chodzi o poważne zajęcie się tą sprawą - otóż jest zupełnie skandaliczne, że ani rząd pana Kaczyńskiego, ani rząd pana Tuska nie doprowadził do ratyfikacji pełnego brzmienia Karty Praw Podstawowych - podkreślił Miller.

Poinformował także, że od 2 maja SLD "zbiera podpisy pod obywatelskim projektem zmian w trzech ważnych dziedzinach naszego życia". - Po pierwsze uważamy, że państwo polskie stać na to, żeby podnieść minimum o 200 zł najniższe emerytury, po drugie - żeby wydatnie ograniczyć liczbę tzw. umów śmieciowych, które godzą w interesy zwłaszcza młodych Polek i Polaków; i po trzecie - żeby wzorem państw zachodnich wprowadzić minimalną stawkę godzinową, zaczynając od 10 zł, tak aby Polki i Polacy nie byli skazani na pracę o stawce 3 czy 4 zł na godzinę. Nasza akcja przywiązuje duże znaczenie do problemów socjalnych i przez najbliższe tygodnie będziemy zbierać podpisy pod tymi projektami - powiedział lider partii.

Leszek Miller przyjechał do Krakowa "czerwonym autobusem SLD", który będzie odwiedzał wszystkie okręgi wyborcze w kraju. - Lista SLG-UP w tym okręgu skrzy się od gwiazd, będziemy przekonywać mieszkańców małopolski, by wzięli udział w wyborach i głosowali na naszych kandydatów, ponieważ nasz program kładzie nacisk na kwestie społeczne, socjalne i gospodarcze - powiedział lider partii. Towarzyszyli mu kandydaci SLD do PE z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, m.in. liderka listy Joanna Senyszyn.

d3361kb

Podziel się opinią

Share

d3361kb

d3361kb
Więcej tematów