PolskaLepper: najpóźniej w czwartek wstępna umowa koalicyjna

Lepper: najpóźniej w czwartek wstępna umowa koalicyjna

Szef Samoobrony Andrzej Lepper uważa, że
najpóźniej w czwartek powinna zostać podpisana wstępna umowa
koalicyjna z PiS. Na konferencji prasowej podkreślił, że
Samoobrona podtrzymuje stanowisko, iż do koalicji rządowej powinna
wejść LPR, a najlepiej także PSL - po to, aby "stabilna większość"
mogła rządzić do końca kadencji Sejmu.

Lepper: najpóźniej w czwartek wstępna umowa koalicyjna
Źródło zdjęć: © PAP

Lepper potwierdził, że jego partia prowadzi obecnie rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządowej z PiS. Rozmowy robocze zmierzają do tego, aby wypracować kształt umowy koalicyjnej, która będzie gwarantowała - chociażby częściowo - to, że program Samoobrony też będzie wdrażany w życie - zaznaczył.

W godzinach popołudniowych ma rozpocząć się w Sejmie kolejne spotkanie grup roboczych obu partii, na którym ma zostać przygotowany wspólny tekst deklaracji programowej. Deklaracja ma być podstawą umowy koalicyjnej między PiS a Samoobroną.

Lepper podkreślił, że Samoobrona nie zgodzi się na to, "aby w umowie był zapisany tylko program jednej partii - PiS". To nie jest umowa stabilizacyjna, tylko umowa koalicyjna, która ma rozwiązać - jeżeli dojdzie do koalicji - najważniejsze problemy Polski, szczególnie chodzi o biedę, korupcję, gospodarkę, finanse państwa i polskie rolnictwo - podkreślił.

Kolejny raz powiedział, że Samoobrona chce wejść do rządu, ale - jak zaznaczył - nie za wszelką ceną. Dodał, że Samoobrona wejdzie tylko do rządu większościowego, i dlatego - jak ocenił - konieczne jest porozumienie z LPR, a najlepiej także z PSL. Mniejszościowego rządu tworzyć nie będziemy, bo zwykłe trwanie nie ma żadnego sensu - podkreślił.

Lepper zaapelował też do liderów PSL o zajęcie "jasnego" i "zdecydowanego" stanowiska w sprawie wejścia do koalicji rządowej. Jako "absurdalną, księżycową i śmieszną" ocenił pomysł PSL, aby tworzyć koalicję parlamentarną PO-PiS-PSL.

Zdaniem Leppera postulaty ekonomiczne Samoobrony są realne i możliwe do zrealizowania. Szef Samoobrony odniósł się w ten sposób do słów minister finansów Zyty Gilowskiej, która powiedziała w poniedziałek, że jako ekonomista uważa postulaty Samoobrony za nierealne - chodziło m.in. o minimum socjalne i podatek obrotowy. Szef Samoobrony zapewnił, że jego partia nie ma "warunków brzegowych" ewentualnej koalicji z PiS. Poinformował też, że w każdej chwili może dojść do jego spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Lepper kolejny raz powiedział, że Samoobrona chciałaby, aby na czele koalicyjnego rządu stanął Jarosław Kaczyński. Jak jednak zastrzegł, nie jest to żądanie, a tylko postulat. Nie będzie wtedy podejrzeń, że prezes partii rządzi z tylnego siedzenia - zaznaczył. Przyznał jednocześnie, że Samoobrona nie ma większych uwag do premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Lepper nazwał "paranoją" i "schizofrenią" wypowiedzi niektórych ministrów o tym, że mogą odejść z rządu w wypadku, gdy znajdzie się w nim Lepper. Odejścia z rządu, jeśli Lepper zostanie wicepremierem nie wykluczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Stefan Meller. W ostatnich dniach media sugerowały, że po wejściu do rządu Leppera, dymisje - oprócz Mellera - mogliby złożyć też minister finansów Zyta Gilowska i szef resortu zdrowia Zbigniew Religa.

Wszyscy ministrowie, którzy wypowiadają się nieprzychylne o Samoobronie, i mówią, że nie zamierzają być w rządzie z Lepperem, chyba wiedzieli, że ministrami zostali tylko i wyłącznie dlatego, że Samoobrona ich poparła. I co, wtedy im Samoobrona nie przeszkadzała?. Dlaczego wtedy nie zrezygnowali? - pytał Lepper.

Jak podkreślił, Meller mógł w ogóle do rządu nie wchodzić. Meller kompromituje się. Jest w rządzie tylko dzięki naszemu poparciu, a dziś próbuje stawiać sprawę "albo ja, albo Samoobrona". My tego nie przyjmujemy do wiadomości - powiedział szef Samoobrony.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)