Trwa ładowanie...
16-07-2015 07:25

Leki podczas upałów mogą działać inaczej

Niektóre powszechnie stosowane leki podczas upałów mogą spowodować nieoczekiwane reakcje organizmu. Warto o tym wiedzieć, by im skutecznie zapobiegać - informuje konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej prof. Bogusław Okopień.

Leki podczas upałów mogą działać inaczejŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2zpkvx
d2zpkvx

Uważać powinny zwłaszcza osoby zażywające leki moczopędne, chemioterapeutyki stosowane na zakażenia czy preparaty z dziurawca.

Według prof. Okopienia, największą i najbardziej narażoną grupą są osoby cierpiące na tak powszechne dolegliwości, jak nadciśnienie czy niewydolność serca, którym lekarze zapisują leki moczopędne, aby odbarczyć serce i zmniejszyć obrzęki. Jeśli podczas upałów tacy chorzy nie wypijają jednocześnie odpowiedniej ilości płynów, grozi im odwodnienie, które może doprowadzić nawet do zagrożenia życia.

- To często starsi, samotni ludzie, często mamy latem takie osoby w izbie przyjęć. Zwykle mają zakodowane, że trzeba zażyć lekarstwo i świetnie o tym pamiętają, natomiast żeby wypić stosowną ilość wody - już nie. Tymczasem, jeżeli jest gorąco i ta osoba jednocześnie się poci, to płynu w organizmie nagle zaczyna ubywać. Pojawia się odwodnienie, a do tego dochodzi utrata jonów - przede wszystkim potasowych i sodowych. Utrata potasu skutkuje niebezpiecznymi dla życia arytmiami, utrata sodu - splątaniem mózgowym, śpiączką czasami, utratą przytomności - wyjaśnił prof. Okopień, który kieruje oddziałem chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach.

Inną grupą ryzyka są osoby przyjmujące chemioterapeutyki stosowane w zakażeniach dróg moczowych, dróg oddechowych, zakażeniach skóry. - Jeśli pacjent po tych lekach wyjdzie na dłużej na światło słoneczne, może doznać ciężkiego oparzenia bądź zapalenia złuszczającego skóry. My to określamy czasem w medycznym żargonie mianem fotodermatozy. Oczywiście nie każdego to spotka, ale jeśli już problem wystąpi, to niemal stan zagrożenia życia - powiedział farmakolog.

d2zpkvx

Uczulenie na słońce może się też pojawić u osób przyjmujących preparaty z dziurawca.

Przegrzanie grozi również osobom, przyjmującym stosowane podczas przeziębienia preparaty zawierające pochodne efedryny, a także zażywającym neuroleptyki, antydepresanty oraz leki przeciwhistaminowe stosowane w leczeniu alergii.

- Ciepło oddajemy głównie przez skórę w ten sposób, że rozszerzają nam się naczynia skórne, a ponadto się pocimy. Wszystkie leki, których mechanizm działania obejmuje wysuszenie skóry albo zwężenie naczyń powierzchniowych w skórze, zwiększają bezsprzecznie naszą wrażliwość na ciepło - mówił prof. Okopień.

2 - 2,5 litra płynów dziennie

Przypomniał, że w czasie upałów powinniśmy wypijać 2 - 2,5 litra płynów. - Warto też obserwować siebie, oczywiście nie popadając w hipochondrię. Trzeba jednak przyznać, że 37-38 stopni Celsjusza to warunki ekstremalne, do jakich nie jesteśmy przyzwyczajeni. Warto więc zwrócić uwagę na siebie, bliskich, sąsiadów - przekonywał specjalista.

Odrębnym problemem jest przechowywanie leków podczas upałów. Większość można bezpiecznie trzymać w temperaturze pokojowej, zgodnie z wytycznymi w załączonej ulotce. Podczas letnich podróży nie wolno zostawiać leków w nagrzanym samochodzie. Szczególną czujność powinni zachować cukrzycy przyjmujący insulinę - przechowywana niewłaściwie może stracić aktywność.

d2zpkvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpkvx
Więcej tematów