Trwa ładowanie...
d2ud4pn

Kurdyjska milicja YPG: turecka armia ostrzelała nasze pozycje w Syrii. Ankara zaprzecza

Bojownicy głównej kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Ochrony) poinformowali, że turecka armia ostrzelała ich pozycje w wiosce na obrzeżach kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Dżarabulus w północno-zachodniej Syrii. Ankara zaprzeczyła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kurdyjska milicja YPG: turecka armia ostrzelała nasze pozycje w Syrii. Ankara zaprzecza
(AFP, Fot: Aris Messinis)
d2ud4pn

Według YPG czterech bojowników kurdyjskich zostało rannych; wezwano władze Turcji, aby wstrzymały "swą agresję". Kilka strzałów z dział czołgowych siły tureckie oddały przez granicę i pociski trafiły w pozycje YPG zamiast w obiekty terrorystów - brzmi komunikat kurdyjskiej milicji.

Doniesieniom o ataku na syryjskich Kurdów zaprzeczyło MSZ Turcji. Wcześniej anonimowe źródło w siłach zbrojnych Turcji oświadczyło, że "trwające operacje mają na celu zlikwidowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa tureckiego (...), a YPG (główne ugrupowanie kurdyjskie w Syrii) nie jest celem naszych działań militarnych".

YPG walczy na północy Syrii z Państwem Islamskim. IS w ramach samozwańczego kalifatu kontroluje ok. jednej trzeciej terytorium Syrii i duże obszary sąsiedniego Iraku. Dżarabulus leży w muhafazie Halab (Aleppo) nad Eufratem, przy granicy Syrii z Turcją.

Turcja, długo unikająca angażowania się w konflikt z IS, rozpoczęła w piątek ofensywę przeciwko dżihadystom w Syrii po przypisywanym im zamachu samobójczym w Suruc, przy syryjskiej granicy, w którym 20 lipca zginęły 32 osoby. Jednocześnie tureckie władze otworzyły drugi front przeciw kurdyjskim rebeliantom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) po serii ataków na tureckie siły bezpieczeństwa.

d2ud4pn

Podziel się opinią

Share
d2ud4pn
d2ud4pn
Więcej tematów