Trwa ładowanie...
d2o9u14

Kto ma wydobyć wrak samolotu z Wisły?

Decyzja o ewentualnym wydobyciu z wody wraku awionetki, która we wrześniu utonęła w Wiśle, należy do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, a nie do resortu - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Transportu. To odpowiedź na zarzuty posła
Platformy Obywatelskiej Janusza Palikota.

d2o9u14
d2o9u14

Palikot zarzucił niewymienionemu z nazwiska wiceministrowi transportu, że blokuje decyzję o wydobyciu wraku z rzeki. Według posła, tylko dzięki temu można ustalić przyczyny katastrofy.

Chodzi o wypadek z połowy września - pilot awionetki typu Cessna awaryjnie wodował na Wiśle w Warszawie w rejonie Kanału Żerańskiego. Według relacji świadków zdarzenia i pilota innej awionetki, pilot starał się dopłynąć do kępy drzew. Jego zwłoki odnaleziono kilka dni później. 23 września strażacy przerwali próby wydobycia z Wisły wraku awionetki.

Według Palikota, decyzja o wydobyciu wraku zależy tylko i wyłącznie od wiceministra transportu. Jego zdaniem, to typowa sytuacja, w jakiej powinno wkroczyć CBA. Mamy wrażenie, że wiceminister transportu może być w zmowie z firmą, która ten samolot użyczyła i z tego powodu blokowane są czynności - dodał.

Jednak, jak podaje w komunikacie ministerstwo, "osobą właściwą do wyrażania zgody na wydobycie wraku samolotu jest wyłącznie kierujący zespołem badawczym w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Nie jest to w żadnym wypadku właściwość Ministra Transportu".

d2o9u14

Według resortu, od początku funkcjonowania Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, czyli od listopada 2002 r., dwukrotnie wydobywano z wody wraki statków powietrznych w celu prowadzenia badań. W żadnym z tych przypadków akcja wydobycia wraku nie była finansowana ze środków Ministerstwa - czytamy.

Według resortu transportu, prawo lotnicze stanowi, że przy ministrze właściwym ds. transportu działa niezależna stała Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, prowadząca badania wypadków i incydentów lotniczych. Ministerstwo ma pokrywać koszty jej działalności, m.in. wynagrodzenia jej członków i ekspertów oraz koszty ekspertyz.

Resort podaje, powołując się na Prawo lotnicze, że koszty związane z wydobyciem wraku samolotu nie obciążają Ministra Transportu, "ale ciążą na jego użytkowniku". Użytkownikiem statku powietrznego jest jego właściciel lub inna osoba wpisana jako użytkownik do rejestru statków powietrznych.

d2o9u14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o9u14
Więcej tematów