Trwa ładowanie...
d4zir5v
Polska The TimesGazeta Krakowska
kraków

Krzyż na krakowskich Błoniach stanie nielegalnie?

Wysoki na ponad sześć metrów krzyż stanie pojutrze na Błoniach. Poświęcenia ma dokonać sam kardynał Stanisław Dziwisz. Problem w tym, że inwestycja jest nielegalna. Miasto, do którego teren należy, nie wydało bowiem pozwolenia na budowę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzyż ma stanąć tuż obok kamienia papieskiego
Krzyż ma stanąć tuż obok kamienia papieskiego (WP.PL)
d4zir5v

Jako pierwsza informacje o samowolce podała "Gazeta Wyborcza". Inicjatorem postawienia krzyża jest Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dra Jordana. Chce dodatkowo ustanowić w promieniu stu metrów od kamienia papieskiego strefę ochronną, w której nie będzie można urządzać komercyjnych imprez. - Od dawna obserwuję niedobre rzeczy, które się tam dzieją - mówi.

- Ale kroplą przepełniającą czarę goryczy był koncert muzyki satanistycznej w 30. rocznicę pierwszej wizyty Papieża. Przez trzy miesiące trzymał się smród, który został po toi-toiach. - mówi z wyrzutem. - Imprezy niegodne trzeba przenieść dalej od kamienia. Błonia mają 48 ha, więc to nie problem.

Zapewnia, że ma wszystkie niezbędne pozwolenia i poparcie prezydenta Majchrowskiego. Innego zdania jest Filip Szatanik, szef biura prasowego UMK. - Nie wpłynął do nas żaden wniosek o pozwolenie na budowę, a takie prace go wymagają - zastrzega. - Postawienie krzyża będzie więc nielegalne. Prezydent niczego nie zaakceptował, bo nikt w urzędzie nie sankcjonuje działań niezgodnych z prawem.

d4zir5v

Towarzystwo podpisało z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu umowę użyczenia terenu. - Ale projektodawca musi posiadać wszelkie uzgodnienia - podkreśla Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT. - Takie, jak np. decyzję konserwatorską i pozwolenie na budowę. W przeciwnym razie inwestycja będzie samowolą.

Błonia wpisane są do rejestru zabytków. Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator wydał zgodę na postawienie krzyża. - Krzyż nie jest wysoki, drzewa obok mają po 20 metrów - podkreśla. - Praktycznie nie będzie go widać. Jestem spokojny o to, że nie będzie ingerował w przestrzeń. Czy krzyż katyński zmienił otoczenie kościoła św. Idziego? - pyta. - Trzeba się liczyć z tym, że niedługo nastąpi beatyfikacja. Wtedy mogłyby się pojawiać pomysły na jeszcze większy krzyż - dodaje.

Inicjatywa nie podoba się za to Andrzejowi Hawrankowi, przewodniczącemu dzielnicy VII. - Błonia to teren miejski - zauważa. - Dawniej były tu łąki, na których wypasano bydło. Powinny zachować swój charakter. Stawianie tam obiektu kultu religijnego, to zły pomysł - stwierdza.

(współpraca Krzysztof Sakowski)

Będzie prosty, bez ozdób, z datami

6,5-metrowy, dębowy krzyż wykonują stolarze ze Świątnik Górnych. Będzie on prosty, bez ozdób. Pojawią się na nim daty wizyt Ojca Świętego i miejsce na kolejne. Do Krakowa krzyż przyjedzie w piątek po południu lub w sobotę rano. Wszystko zostało przygotowane. Są fundamenty, zbrojenia. Wystarczy postawić.

Zobacz wydanie internetowe: Łososie wrócą w Beskidy?

d4zir5v

Podziel się opinią

Share
d4zir5v
d4zir5v
Więcej tematów