Trwa ładowanie...
d1vsun4
04-06-2010 01:50

Kryzys ekonomiczny przerwał wykopaliska archeologiczne

Na prawie wszystkich stanowiskach archeologicznych w Macedonii przerwano prace. Powodem jest kryzys ekonomiczny.

d1vsun4
d1vsun4

Dyrektor macedońskiego Instytutu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Pasko Kuzman potwierdził w wywiadzie dla telewizji A1, że w budżecie nie ma już pieniędzy na dalsze wykopaliska. - Dzieje się tak z powodu ciężkiej sytuacji, w jakiej znajduje się państwo i jest częścią planu walki z kryzysem ekonomicznym - powiedział.

Na stanowiskach archeologicznych w dwumilionowej Macedonii pracowało około 2000 ludzi. Media już od jakiegoś czasu donosiły o problemach pracowników: braku umów o pracę, bardzo niskich zarobkach, a w ostatnim miesiącu nawet braku wypłat.

W Macedonii znajdują się setki stanowisk archeologicznych, z czego na około 20, uznanych przez Ministerstwo Kultury za priorytetowe, były ostatnio prowadzone intensywne prace. Będą one kontynuowane jedynie w trzech miejscach lecz potrwa to tylko do końca czerwca.

Wśród nich znajduje się Heraclea Lyncestis, antyczne miasto założone najprawdopodobniej przez Filipa II Macedońskiego (IV w p.n.e.). Najstarsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą już z epoki późnego brązu.

d1vsun4

Kolejne ważne miejsca, na których wstrzymano wykopaliska, to Stobi (antyczne miasto założone w III w p.n.e., którego rozkwit przypada na okres panowania rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta), Scupi (rzymska kolonia założona za czasów cesarza Domicjana w I w n.e) czy Tauresium (miejsce urodzenia cesarza bizantyjskiego Justyniana I ).

Na terytorium dzisiejszej Republiki Macedonii przez stulecia dominowały różne cywilizacje: antyczno-macedońska, rzymska, bizantyjska oraz otomańska. Każda z tych kultur pozostawiła po sobie ślady, które w ciągu ostatnich lat są coraz częściej odkrywane. Wykopywane są również przedmioty z epoki neolitu czy brązu.

Terytorium obecnej Republiki Macedonii było niegdyś częścią antycznej Macedonii. Pozostałe części znajdują się dziś w Bułgarii oraz Grecji, która za czasów Filipa II i jego syna Aleksandra Macedońskiego (IV w p.n.e) była światową potęgą. Przez Macedonię przebiegały też ważne szlaki handlowe, jak antyczna rzymska droga Via Egnatia łącząca Bosfor z dzisiejszym albańskim miastem Durres.

d1vsun4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vsun4
Więcej tematów