"Planowany zamach". Krystyna Pawłowicz grzmi ws. TK

Krystyna Pawłowicz / Julia Przyłębska Warszawa, 12.06.2023.
Krystyna Pawłowicz / Julia Przyłębska Warszawa, 12.06.2023.
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Olkusnik
Mateusz Czmiel

05.03.2024 00:30, aktual.: 05.03.2024 07:19

"Ten planowany zamach sejmowej większości na Trybunał Konstytucyjny jest planowanym przestępstwem" - grzmi sędzia TK Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do nadchodzących zmian w TK, które mają doprowadzić do "kompleksowej reformy" konstytucyjnego organu.

Sędzia TK Krystyna Pawłowicz odniosła się do wpisu swojego kolegi sędziego TK Jarosława Wyrembka. "Ten planowany zamach sejmowej większości na Trybunał Konstytucyjny jest planowanym przestępstwem" - napisała Pawłowicz.

Jarosław Wyrembak sędzią dublerem

Jarosław Wyrembak w odniesieniu do zapowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara napisał, że "koalicyjna większość zapowiada, że za chwilę zademonstruje poziom swojego szacunku oraz poziom swojej pogardy wobec tych najbardziej fundamentalnych zasad i wartości, na jakich opiera się polski ład konstytucyjny i ustrojowy".

"Podobnych demonstracji poziomu pogardy wobec elementarnych reguł wynikających z obowiązującego prawa, w Sejmie i poza Sejmem, mieliśmy w ostatnim czasie sporo" - twierdzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto zaznaczyć, że Jarosław Wyrembak jest uważany za sędziego-dublera: w 2018 roku zajął w TK miejsce zmarłego w 2017 Henryka Ciocha wybranego do TK przez Sejm VIII kadencji, ponieważ wybrany przez Sejm VII kadencji Roman Hauser nie zrezygnował ze stanowiska sędziego NSA, które pełnił w chwili wyboru.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Adam Bondar poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że gotowe są założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Jak powiedział, jest to pakiet czterech aktów prawnych, a w ich skład wchodzą: projekt uchwały Sejmu RP dotyczący TK - o ile posłowie podpiszą projekt tej uchwały i złożą go do marszałka Sejmu; projekt ustawy o TK przygotowany przez organizacje pozarządowe oraz projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK.

Kolejnym przygotowanym aktem prawnym - jak przekazał Bodnar - jest "ustawa, która ma na celu nowelizację konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne".

Według szefa MS, te rozwiązania, jeśli zostaną przyjęte przez Sejm, mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK. Bodnar zaznaczył, że pierwsza debata "czeka nas" w Sejmie w środę "w kontekście uchwały dotyczącej TK".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (325)
Zobacz także