"Akt politycznej zemsty". Sędzia TK reaguje na projekt zmian
Adam Bodnar zapowiedział zmiany w TK. W tym celu przedstawione zostaną cztery akty prawne, które mają doprowadzić do "kompleksowej reformy" konstytucyjnego organu. "To działanie noszące znamiona przestępstwa" - komentuje obecny sędzia TK Jarosław Wyrembak.
04.03.2024 | aktual.: 04.03.2024 17:47
"Koalicyjna większość zapowiada, że za chwilę zademonstruje poziom swojego szacunku oraz poziom swojej pogardy wobec tych najbardziej fundamentalnych zasad i wartości, na jakich opiera się polski ład konstytucyjny i ustrojowy" - pisze w serwisie X sędzia Jarosław Wyrembak w odniesieniu do zapowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
"Podobnych demonstracji poziomu pogardy wobec elementarnych reguł wynikających z obowiązującego prawa, w Sejmie i poza Sejmem, mieliśmy w ostatnim czasie sporo" - twierdzi.
"Akt politycznej zemsty"
Sędzia Wyrembak zaznacza, że proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany to nic innego jak "akt politycznej zemsty" na poprzedniej ekipie rządzącej. Prawnik nazywa jednocześnie działania obecnego rządu "zamachem", który będzie skutkować "radykalnym zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego - oraz poziomu ochrony prawnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nawoływania do powszechnego odrzucania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, kierowane zwłaszcza do władzy sądowniczej i podmiotów prawa publicznego (będące w istocie nawoływaniami do ignorowania mocy nadanej im przez Konstytucję RP) stanowią już nie tylko przejaw bardzo poważnego kryzysu państwa, coraz bardziej pogrążanego przez koalicyjną większość w totalnym chaosie, niepewności i anarchii; według mojej oceny: to działanie noszące znamiona przestępstwa" - komentuje sędzia TK.
Warto zaznaczyć, że Jarosław Wyrembak jest nazywany sędzią-dublerem: w 2018 roku zajął w TK miejsce zmarłego w 2017 Henryka Ciocha wybranego do TK przez Sejm VIII kadencji, ponieważ wybrany przez Sejm VII kadencji Roman Hauser nie zrezygnował ze stanowiska sędziego NSA, które pełnił w chwili wyboru.
Zmiany w TK
Adam Bondar poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że gotowe są założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Jak powiedział, jest to pakiet czterech aktów prawnych, a w ich skład wchodzą: projekt uchwały Sejmu RP dotyczący TK - o ile posłowie podpiszą projekt tej uchwały i złożą go do marszałka Sejmu; projekt ustawy o TK przygotowany przez organizacje pozarządowe oraz projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK.
Kolejnym przygotowanym aktem prawnym - jak przekazał Bodnar - jest "ustawa, która ma na celu nowelizację konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne".
Według szefa MS, te rozwiązania, jeśli zostaną przyjęte przez Sejm, mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK. Bodnar zaznaczył, że pierwsza debata "czeka nas" w Sejmie w środę "w kontekście uchwały dotyczącej TK".