"Haniebne zmiany PiS". Rząd i eksperci odkryli karty ws. TK

Nowe rozwiązania dotyczące TK mogą wymagać zmiany konstytucji
Nowe rozwiązania dotyczące TK mogą wymagać zmiany konstytucji
Źródło zdjęć: © East News | Filip Naumienko/REPORTER
Magdalena Nałęcz-Marczyk

04.03.2024 14:04, aktual.: 04.03.2024 15:22

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, jakich zmian chce w Trybunale Konstytucyjnym. - Obywatele RP zasługują na to, aby w Polsce działał sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania konstytucyjne - powiedział szef resortu. Wśród zapowiedzi jest m.in. konieczność dokonania zmian w konstytucji.

- Pracowaliśmy nad tymi rozwiązaniami przez ładnych kilka tygodni - podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji Adam Bodnar. Pakiet nowelizacji składa się z czterech aktów prawnych. To projekt uchwały Sejmu, społeczny projekt ustawy o TK, ustawa wprowadzająca przepisy oraz projekt zmian w konstytucji.

- Jest problem składu, wadliwości składu, wadliwości procesowania (...). Chcemy na to odpowiedzieć dużą, kompleksową projekcją. Trzeba kreacji Trybunału na nowo - powiedział Maciej Berek z KPRM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że to "ważny dzień dla polskiej praworządności". - Robimy to po to, by obywatele mieli pewność, że TK stoi na straży ich praw - stwierdziła posłanka KO.

Zapowiedziała, że od momentu wprowadzenia zmian do TK nie będą mogły kandydować osoby, które w ciągu 4 ostatnich lat były członkami partii, posłami czy senatorami. Politycy chcą schodkowego wyboru sędziów - pięciu będzie wybranych na 3 lata, pięciu na 6 lat, a pięciu na pełną, 9-letnią kadencję. ich wybór ma się odbywać większością kwalifikowaną 3/5 głosów.

Dojdzie do zmiany konstytucji?" "Radykalne"

- Kiedy PiS wprowadzał te haniebne zmiany (...), nie było wtedy lewicy w Sejmie. Byliśmy z ludźmi na ulicach - podkreśliła Anna Maria Żukowska. Posłanka zaznaczyła, że wyroki, które wydawał TK, są "obarczone wadą prawną".

- Nie da się uzdrowić sytuacji w TK bez istotnych, radykalnych zmian ustawowych, w tym także zmiany konstytucji. Proponujemy, żeby Sejm zbudował od nowa TK, tak żeby był niepartyjny, nie wydawał orzeczeń na zawołanie polityczne. Temu służą szczegółowe rozwiązania ustawowe, o których jest dzisiaj mowa - powiedział przedstawiciel Polski 2050 Jacek Trela.

- To nie mieściło się w jakichkolwiek kategoriach - powiedział o zmianach, których dokonano w czasie PiS, były sędzia TK Jerzy Stępień. - To szansa na podźwignięcie Polski z potwornego upadku, o którym 10 lat temu ktoś nawet nie mógł przewidzieć, że to się stanie - ocenił były wiceprezes TK Stanisław Biernat.

Bodnar mówi o "wyzerowaniu" stanu TK

- Ogromną przykrość powoduje oglądanie tego, co się dzieje w Trybunale - stwierdził były sędzia TK Wojciech Hermeliński. Uznał, że niektóre orzeczenia są "bulwersujące" i wywołują "zażenowanie". - To jest koncepcja przywrócenia do życia trybunału, który popełnił samobójstwo instytucjonalne i moralne - powiedział były sędzia TK Mirosław Wyrzykowski.

Podczas pytań Adam Bodnar odniósł się do kwestii składu osobowego TK. - W tym pakiecie (...) jest projekt ustawy o zmianie konstytucji, ma dwie części (...). Jeżeli będzie porozumienie sił politycznych (...), to siłą rzeczy stan TK zostanie wyzerowany i wszystkie siły polityczne siądą do stołu, by powołać nowy skład - zapowiedział Adam Bodnar.

Sejm zajmie się uchwałą ws. zmian w TK w środę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1079)
Zobacz także