Trwa ładowanie...

Koniec Przyłębskiej w TK? "W poniedziałek, wtorek zaprezentujemy"

W poniedziałek lub wtorek zostanie zaprezentowany "kompleksowy pakiet rozwiązań" ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym - zapowiedział szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Prezes TK Julia PrzyłębskaPrezes TK Julia PrzyłębskaŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d2ok95l
d2ok95l

Szef klubu PSL-TD był pytany w sobotnim "Śniadaniu w Trójce" o zapowiedź zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Paszyk podkreślił, że - zgodnie z zapowiedziami wszystkich liderów tworzących koalicję rządzącą - chodzi o rozpoczęcie "procesu naprawy Trybunału Konstytucyjnego".

- Przede wszystkim, na stole położymy w najbliższym tygodniu - będzie to w poniedziałek, wtorek zaprezentowane - kompleksowy pakiet rozwiązań - powiedział. Wyjaśnił, że "będzie to, po pierwsze, uchwała sejmowa, która wskaże, na czym polega wadliwość działania TK, które z osób w składzie TK zostały nielegalnie powołane".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejne watki pegasusa. "Zero zdziwień"

Paszyk zapowiedział też "pójście dalej". - Zgłosimy ustawy tzw. horyzontalne, które będą regulowały funkcjonowanie Trybunału w przyszłości. Złożymy również projekt zmiany w konstytucji, która jest, naszym zdaniem nieodzowna, aby TK wrócił do swojego legalnego funkcjonowania - powiedział.

d2ok95l

Dodał, że stanie się to "w najbliższym tygodniu". Wyraził nadzieję, że uchwała "otwierająca szereg działań" będzie procedowana w Sejmie w środę.

Paszyk był dopytywany, czy w uchwale - zgodnie z jego niedawną wypowiedzią - znajdzie się "apel, wezwanie do instytucji państwowych", by nie stosowały się do wyroków TK, które będą wydawane po uchwale.

- Chcielibyśmy, aby Sejm zajął swoje stanowisko w tej uchwale, właśnie, jeśli chodzi o reagowanie instytucji publicznych na to, co z TK wychodzi i będzie wychodziło, zwracanie uwagi na to, by kierowały się roztropnością, jeśli chodzi o stosowanie tych wyroków, czy też rozmaitych zabezpieczeń, które są wydawane - wydaje się - na polityczne prośby - odpowiedział.

Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała, że projekty zostaną przedstawione w poniedziałek. - Będzie jedna uchwała, będą trzy ustawy - dodała.

d2ok95l

W czwartek wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek powiedział w Radiu Wrocław, że ma nadzieję, iż w przyszłym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w konstytucji.

Jak ujawnił wówczas, w przygotowanej uchwale dotyczącej TK "będziemy nazywać wszystkie nieprawidłowości, to jest naprawdę kolokwializm, które miały miejsce w Trybunale Konstytucyjnym".

- Poczynając od nazywania rzeczy po imieniu, typu mamy "dublerów" w TK, po wydawane przez TK wyroki, które są obarczone wadą prawną właśnie z uwagi na udział "dublerów" w ich wydawaniu, po manipulowanie składami i absolutnie działanie niezgodnie z regulaminem czy przepisami, które regulują działanie TK samej pani Przyłębskiej. Zatem tych nieprawidłowości jest bardzo wiele i sprzątania będzie jeszcze więcej - powiedział Śmiszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ok95l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ok95l
Więcej tematów