Kolejny zwrot rządu ws. TK. Przyłębska może zyskać czas
Nowa Lewica chce szybkich zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Jej liderzy są gotowi w tym tygodniu podjąć uchwałę w sprawie sędziów dublerów i niewłaściwego wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK. Trzecia Droga w kuluarach mówi "nie" i domaga się dyskusji o zmianie konstytucji, której z kolei nie chce Lewica. Prawdopodobnie rewolucja w Trybunale zostanie odłożona na marzec.
20.02.2024 | aktual.: 20.02.2024 15:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Po pierwsze, będzie uchwała Sejmu. Będą też zaproponowane różne inne zmiany dotyczące funkcjonowania TK. Chodzi o ustawy. Będzie dyskusja, jak odnowić czy ukształtować na nowo TK" – zapowiedział Adam Bodnar w niedzielnym wywiadzie dla oko.press.
Minister sprawiedliwości nie wskazał konkretnego terminu, ale przedstawiciele sejmowej większości spodziewali się rozpoczęcia działań już w tym tygodniu.
Tym bardziej że podjęcie uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego powraca od listopada ubiegłego roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że liderzy koalicji jednak nie osiągnęli dotychczas ostatecznego porozumienia w sprawie rozpoczęcia zmian w Trybunale. Rozmówcy WP z rządu wskazują, że wpływ na to miała również nieobecność Adama Bodnara, który we wtorek przebywał z wizytą w Brukseli.
- Dotąd nie udało się skoordynować wszystkich działań. Oczywiście to się może zmienić do piątku, ale prawdopodobne jest, że sejmowa uchwała zostaje odłożona w czasie - słyszymy.
PSL i Polska 2050 chcą "kompleksowych działań"
Co stoi na przeszkodzie, skoro według zapewnień sejmowej większości niemal wszystko jest już gotowe?
- Uchwała w sprawie Trybunału Konstytucyjnego jest na ukończeniu. Możliwe, że Sejm na najbliższym posiedzeniu się nią zajmie - mówił w poniedziałek WP współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. - Zmiany w TK powinny być szybkie i wskazywać, ale też pokazywać, jaki kierunek chcemy wyznaczyć - mówił w PR wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Jego entuzjazmu nie podziela przede wszystkim Trzecia Droga. PSL i Polska 2050 domagają się "kompleksowych działań". - Sama uchwała nic nie zmieni, trzeba być skutecznym, więc za uchwałą muszą iść ustawy i zmiana konstytucji - mówi poseł partii Szymona Hołowni.
- Różnimy się z Lewicą w tej sprawie, bo oni z góry mówią "nie" zmianom konstytucji. Ich stanowisko nie przyspiesza prac nad zmianami w Trybunale. Tym bardziej że minister sprawiedliwości i spora część Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że sama uchwała nie wystarczy - dodaje nieoficjalnie polityk PSL.
Zobacz także
Lewica z kolei odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że i ich politycy popierają zmiany ustawowe, ale chcą wyraźnego odcięcia od tego, co dzieje się w Trybunale. Pomysł zmiany konstytucji nazywają jednak mrzonkami, bo do tego konieczność jest większość z PiS.
A politycy partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiadają, że nie zamierzają przykładać do tego ręki.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski