Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polscy żołnierze nie mogą wrócić do domów. Utknęli w Kuwejcie

Żołnierze Wojska Polskiego, którzy zakończyli misję w Iraku i mieli zaplanowany powrót do kraju, wciąż znajdują się poza granicami Polski. Powodem utrudnień w dotarciu do domów są nieustannie odwoływane loty. Obecnie ponad 120 żołnierzy przebywa na terenie bazy tranzytowej w Kuwejcie.
Share
Polscy żołnierze czekają w bazie tranzytowej w Kuwejcie (zdjęcie podglądowe)
Polscy żołnierze czekają w bazie tranzytowej w Kuwejcie (zdjęcie podglądowe)Źródło: East News, Fot: KAROL PACZESNY/REPORTER
d2xwb1g

Polscy żołnierze przebywający do niedawna w Iraku na misji w ramach VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego twierdzą, że mieli wrócić do kraju już tydzień temu. Tak się jednak nie stało, ponieważ ich lot został odwołany.

– To jakaś paranoja. LOT lata po turystów, prezydencki samolot przywiózł skoczków, a o nas zapomniano – mówią wojskowi w rozmowie z portalem onet.pl

Łącznie na powrót do Polski czeka ponad 120 żołnierzy. Wszyscy stacjonują w bazie przerzutowej w Kuwejcie. Wojskowi skarżą się jednak, że panujące tam warunki nie są przystosowane do dłuższych pobytów. – Nie mamy podstawowych przedmiotów, nawet bielizny na zmianę, ponieważ nasze bagaże główne już wróciły do kraju. Zostaliśmy tylko z bagażami podręcznymi – donoszą polscy żołnierze.

d2xwb1g

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Dodatkowo Żołnierze Wojska Polskiego uważają, że nie mają zapewnionej odpowiednej opieki medycznej. O swój stan zdrowia wypytywani byli jedynie w ankietach zleconych przez lekarza kontyngentu

– W bazie Amerykanie wydzielili pas namiotów odgrodzony żółtą taśmą dla ludzi w kwarantannie przed powrotem do kraju. Dotyczy to jednak tylko ich żołnierzy. Zabroniono nam tam chodzić – przekonuje jeden z żołnierzy.

d2xwb1g

Koronawirus. Polscy żołnierze utknęli w Kuwejcie

Wojsko odpiera zarzuty w sprawie odwoływania przerzutów i zapewnia, że wszystko odbywa się według zaplanowanego harmonogramu.

– Żołnierze PKW Irak zgodnie z planem zostaną przetransportowani do kraju w pierwszej połowie kwietnia br. Oczekiwanie w bazie tranzytowej, to standardowy element przerzutu do kraju – oświadczyła ppłk Adrianna Wołyńska, rzeczniczka prasowa Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kolejny przelot zaplanowany jest na 5 kwietnia. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy po powrocie do Polski zostaną poddani kwarantannie. Wszystko zależeć będzie od decyzji Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu.

Zobacz również: Koronawirus. Mapa Polski i Świata

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xwb1g

Podziel się opinią

Share
d2xwb1g
d2xwb1g
Więcej tematów