Trwa ładowanie...
d1jfhg8

Koronawirus na świecie. Co z cmentarzami na 1 listopada? Papież Franciszek zabrał głos

1 listopada. Papież Franciszek zadecydował, że w tym roku wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny jeśli odwiedzą bliskich na cmentarzach nie tylko w oktawie wszystkich świętych, ale także w pozostałe dni listopada. Komunikat w tym duchu wydał także polski episkopat, który zachęca aby wizyty na cmentarzu rozłożyć w czasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek zmienił zasady uzyskiwania odpustów w związku ze świętem Wszystkich Świętych (Photo by Franco Origlia/Getty Images)
Papież Franciszek zmienił zasady uzyskiwania odpustów w związku ze świętem Wszystkich Świętych (Photo by Franco Origlia/Getty Images) (GETTY, Fot: Franco Origlia)
d1jfhg8

Do tej pory aby uzyskać odpust zupełny należało odwiedzić groby bliskich w czasie oktawy święta Wszystkich Świętych. Oznacza to okres między 1 a 8 listopada. Szczegółowa instrukcja Watykanu sugerowała aby przystąpić do Komunii Świętej, odwiedzić cmentarz, a następnie odmówić "Ojcze nasz", credo oraz złożyć modlitwę w intencjach bliskich Ojcu Świętemu. Wszystkie te czynności powinno się wykonać tego samego dnia.

Jednak z powodu epidemii koronawirusa, papież Franciszek zarządził zmiany. Ojcu Świętemu zależy na tym, aby wierni nie tłoczyli się na cmentarzach 1 listopada, gdyż mogłoby to oznaczać kolejne zarażenia. Dlatego teraz, aby uzyskać odpust zupełny będzie można przyjść na cmentarz w inny, listopadowy dzień nie przypadający na pierwszą oktawę miesiąca.

Wizyta na cmentarzu 1 listopada. Apel KEP

W podobnym duchu wypowiedział się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. - W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości - napisał w specjalnym oświadczeniu arcybiskup.

d1jfhg8

Gądecki zasugerował także, żeby wierni wspominali zmarłych bliskich poprzez modlitwę. Dodał, że pomóc w tym może uczestnictwo w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem radia i telewizji.

Protesty ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Nagranie z Katowic

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jfhg8

Podziel się opinią

Share
d1jfhg8
d1jfhg8
Więcej tematów