Trwa ładowanie...
d2gi5n7

Konwencja Stambulska. Doszło do sfałszowania treści dokumentu? Krzysztof Bosak: Słowo "gender" pominięto 25 razy

Konfederacja domaga się ukarania urzędników, którzy przedstawiali przed Sejmem treść Konwencji Stambulskiej. Zdaniem formacji ta została sfałszowana. Chodzi konkretnie o tłumaczenie słowa "gender", które w opinii polityka pominięto aż 25 razy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konwencja Stambulska. Konfederacja mówi o sfałszowaniu treści dokumentu (zdjęcie ilustracyjne)
Konwencja Stambulska. Konfederacja mówi o sfałszowaniu treści dokumentu (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
d2gi5n7

Konfederacja zabrała głos po zapowiedzi złożenia wniosku przez ministra Zbigniewa Ziobry ws. wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej.

Konwencja Stambulska. Krzysztof Bosak: Słowo 'gender' pominięto ponad 25 razy

- Dziś mamy nieoficjalne dementi. Pragniemy zachęcić rząd do zajęcia właściwego stanowiska. To sprawa, którą politycy PiS komentowali wcześniej bardzo jednostronnie - mówił Krzysztof Bosak, który przytoczył wypowiedzi m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło.

d2gi5n7

Zdaniem polityka Konwencja Stambulska to dokument, który zawiera wiele ideologicznych treści. - Sam dokument został dostarczony do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w formie innej, niż tekst opublikowany na stronach Rady Europy. Weźmy na przykład słowo 'gender', które zostało pominięte ponad 25 razy - podkreślił Bosak.

Zobacz też: Oburzenie po słowach Terleckiego. Deklaracja wicemarszałka

Konwencja Stambulska. Krzysztof Bosak: Dyskryminująca dla biologicznych kobiet

- Samo 'gender' zostało w Polsce przetłumaczone na neutralne słowo 'płeć', co jest kuriozalne i całkowicie zmienia treść dokumentu. Literalne wprowadzenie tej konwencji w Polsce może być dyskryminujące dla biologicznych kobiet - dodał jeden z liderów Konfederacji.

d2gi5n7

Według Bosaka sam dokument może doprowadzić do zmiany naszej kultury. - Mężczyzna nie będzie przecież karmił dzieci, nie może zajść w ciążę. Wszystko próbuje się tu wywrócić do góry nogami - zaznaczył.

Konwencja Stambulska. Krzysztof Bosak o konsekwencjach dla urzędników

Polityk mówił też o rozumieniu słowa "przemoc", które opisane zostało w Konwencji Stambulskiej. - Dla osób LGBT przemocą jest każda forma ingerencji w sferę kultury, a na to już nie ma zgody - podkreślił Krzysztof Bosak.

Zdaniem polityka tekstem konwencji powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. - Będziemy domagać się konsekwencji co najmniej dyscyplinarnych dla urzędników, którzy dopuścili się sfałszowania tekstu tego dokumentu. Konstytucja nakazuje, by Polska była państwem bezstronnym pod względem religijnym i kulturowym. Program lewicowy wpisany w treść tego tekstu z automatu staje się doktryną naszego prawa, dlatego konieczne jest jego odrzucenie - dowodził.

d2gi5n7

Konwencja Stambulska. Jakub Kulesza o zakłamaniu rządu

Głos na konferencji zabrał także poseł Jakub Kulesza. - Wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej nie będzie oznaczało, ze nagle zniknie 'błękitna linia'. To, że my nie zgadzamy się z częścią tych przepisów nie oznacza, że jesteśmy przeciwni wszystkim zawartym tam wartościom, jednak jest to powód, by tę umowę wypowiedzieć - mówił.

Polityk Konfederacji zaznaczył, że pomijanie słowa "gender" było celowe. - Cytaty, które przytoczył Krzysztof Bosak oraz bierność polityków Zjednoczonej Prawicy przez ostatnie 5 lat świadczą o tym, jak bardzo zakłamana jest prawica w Polsce - dodał Kulesza.

Poseł skrytykował też reakcję polityków Lewicy. To samo uczynił także obecny na konferencji Włodzimierz Skalik. - Oni zawsze wykorzystywali walkę z przemocą dla pobudek ideologicznych - powiedział Skalik.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d2gi5n7

Podziel się opinią

Share
d2gi5n7
d2gi5n7
Więcej tematów