Koniec z HiT i religią? Nowacka mówi bez ogródek

Barbara Nowacka od dzisiaj jest ministrą edukacji. W rozmowie z dziennikarzami opowiedziała o planach na pierwsze dni pracy, m.in. związanych z likwidacją HiT i religii w szkołach.

Prezydent Andrzej Duda oraz minister edukacji Barbara Nowacka
Prezydent Andrzej Duda oraz minister edukacji Barbara Nowacka
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Paweł Supernak
Justyna Lasota-Krawczyk

Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka została zapytana przez dziennikarzy TVN24, czy planuje likwidację lekcji religii w szkołach. - Znam konkordat i wiem, do czego zobowiązało się państwo polskie. Proces rozmowy nad kształtem konkordatu będzie długi - przyznała Nowacka.

Dodała, że nie zmienia zdania, że dwie lekcje religii tygodniowo "to przesada". Często dochodzi do sytuacji, że uczniowie mają więcej godzin lekcyjnych religii niż innych przedmiotów.

- Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym - decyzja finansowa - zaznaczyła ministra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarzasty ripostuje Błaszczakowi. "Pan nie wie, co to znaczy"

-Natomiast taką propozycję ograniczenia na początku lekcji religii do jednej godziny. Myślę, że na to będzie powszechna zgoda, do doprowadzenia do tego, żeby była ona na pierwszej lub ostatniej lekcji i żeby oceny z religii nie były liczone do średniej na świadectwach, i w ogóle nie pojawiały się na świadectwach. Jest tym co na dzisiaj zadeklaruję, że siadamy do pracy w pierwszych dniach - powiedziała.

HiT zniknie ze szkół?

Zapytana o przyszłość przedmiotu historia i teraźniejszość, ministra edukacji stwierdziła, że "w tej formule, z tym podręcznikiem, nie wyobraża sobie funkcjonowania przedmiotu HiT".

- Natomiast uważam, że polska młodzież powinna poznawać historię, tę najnowszą, na którą często w curriculum nie ma po prostu czasu, a po drugie powinna też dowiedzieć się po co jest konstytucja, jak działają wybory samorządowe, jaka jest siła obywatelek i obywateli (...). Więc przedmiot, który będzie nawiązujący do WOS-u ale też korzystający z pewnych dobrych rozwiązań, które były zaproponowane jako idea przyświecająca niesłanemu HiT-owi, myślę że weźmiemy pod uwagę - zaznaczyła.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (350)