Trwa ładowanie...

Koniec rozejmu między Koreą Północną a Południową? Rośnie napięcie po wybuchu min przy granicy

Północnokoreańskie władze zaprzeczyły oskarżeniom Korei Płd. o podłożenie w zeszłym tygodniu w strefie zdemilitaryzowanej między państwami koreańskimi min przeciwpiechotnych, wskutek czego dwóch południowokoreańskich żołnierzy zostało ciężko rannych. Przewodniczący południowokoreańskiego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Ku Hong Mo oświadczył, że podłożenie min narusza rozejm, które zakończyło wojnę koreańską z lat 1950-53.

Share
Koniec rozejmu między Koreą Północną a Południową? Rośnie napięcie po wybuchu min przy granicy
Źródło: PAP/EPA, Fot: South Korea Defense Ministry
d36lixl

Wpływowa Komisja Obrony Narodowej oświadczyła, że oskarżenia, z których wynika, iż żołnierze północnokoreańscy mieliby przekroczyć granicę, żeby podłożyć miny po drugiej stronie, "są absurdalne".

W komunikacie dodano, że "nie ma sensu" twierdzenie, jakoby Korea Północna podłożyła miny po południowej stronie granicy, ponieważ takich materiałów używa wyłącznie do obrony.

d36lixl

Śledztwo przeprowadzone przez Seul i oenzetowskie dowództwo pod egidą sił USA wykazało, że miny eksplodowały, gdy południowokoreańscy żołnierze odbywali rutynowy patrol w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego po południowej stronie granicy. Jeden z żołnierzy stracił obie nogi, drugi - jedną. Do wybuchu trzech min doszło 4 sierpnia.

Wysokie rangą południowokoreańskie źródło wojskowe powiedziało dziennikarzom, że Seul sądzi, iż północnokoreańscy żołnierze potajemnie przekroczyli granicę i podłożyli miny między 23 lipca a 3 sierpnia.

Przewodniczący południowokoreańskiego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Ku Hong Mo oświadczył, że podłożenie min narusza rozejm, które zakończyło wojnę koreańską z lat 1950-53.

W odwecie za podłożenie min Korea Płd. wznowiła w poniedziałek 10 sierpnia po 11 latach nadawanie propagandowych informacji z głośników na granicy z Koreą Płn. Ma z nich płynąć krytyka prowokacyjnego rozmieszczenia min przeciwpiechotnych przez Koreę Płn.

d36lixl

Rozdzielająca obie Koree strefa zdemilitaryzowana ma ok. 4 km szerokości. Po obu stronach strefy skoncentrowano w sumie setki tysięcy żołnierzy i ciężkie uzbrojenie.

Formalnie oba państwa koreańskie po dziś dzień pozostają w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska zakończyła się bowiem jedynie zawieszeniem broni. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

d36lixl

Podziel się opinią

Share
d36lixl
d36lixl
Więcej tematów