Trwa ładowanie...
dn3s3rl
10-11-2003 15:20

Koncern IG Farben - bankrutem

Kiedyś ściśle powiązany z hitlerowskimi
władzami III Rzeszy, niemiecki koncern chemiczny IG Farben
zbankrutował - podała niemiecka telewizja ZDF.
Bankructwo znajdującego się w likwidacji koncernu może odbić się
niekorzystnie na wysokości odszkodowań dla byłych robotników
przymusowych zatrudnionych w zakładach IG Farben w czasie wojny.

dn3s3rl
dn3s3rl

"Postanowiliśmy, że niezwłocznie ogłosimy niewypłacalność" - powiedział we Frankfurcie nad Menem likwidator koncernu Volker Pollehn.

Powodem decyzji są problemy finansowe zadłużonego koncernu WCM, który miał przejąć nieruchomości IG Farbenindustrie "w likwidacji". Przedsiębiorstwo to jest prawnym następcą IG Farbenindustrie.

Jak podała agencja dpa, podczas konferencji prasowej przed budynkiem firmy we Frankfurcie nad Menem demonstrowali byli robotnicy przymusowi. Obawiają się oni, że w wyniku bankructwa nie otrzymają odszkodowań za pracę przymusową w koncernie.

Pollehn oraz drugi likwidator, Otto Bernhardt, poinformowali, że utworzona kilka lat temu fundacja IG Farben dysponuje kwotą pół miliona marek. Planowane powiększenie funduszu o środki z likwidacji koncernu stanie się w związku z bankructwem trudniejsze - ocenia dpa.

dn3s3rl

Jedna ze spółek IG Farben, Degesch, produkowała w czasie II wojny cyklon B, którego używano do masowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych obozów koncentracyjnych. IG Farben zbudowała na terenie okupowanej Polski zakłady chemicznie w Monowicach koło Oświęcimia. Zatrudniano tam tysiące więźniów z obozu koncentracyjnego. Niezdolnych do pracy zabijano. W 1944 r. koncern IG Farbenindustrie zatrudniał w swoich zakładach ponad 80 tys. robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych.

dn3s3rl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn3s3rl
Więcej tematów