Trwa ładowanie...
d1lx9nz
RMF FM

Kompromitacja podczas wyborów samorządowych. Autorzy systemu nie zamierzają płacić kar

Twórcy systemu informatycznego, który zawiódł podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych, nie zamierzają płacić kar. Krajowe Biuro Wyborcze zapowiedziało, że będzie domagać się rekompensat finansowych od firmy Nabino - podaje radio RMF FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PKW poda oficjalne wyniki po otrzymaniu wszystkich protokołów z komisji obwodowych i okręgowych oraz ponownym ich przeliczeniu
PKW poda oficjalne wyniki po otrzymaniu wszystkich protokołów z komisji obwodowych i okręgowych oraz ponownym ich przeliczeniu (PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
d1lx9nz

Autorzy systemu nie chcą zapłacić tych kar, bo - jak twierdzą - Krajowe Biuro Wyborcze dokonało odbioru przygotowanego przez nich programu. W takiej sytuacji, zdaniem Nabino, o karach umownych nie może być mowy.

Na ugodę w tej sprawie nie ma więc raczej co liczyć, bo KBW twardo zamierza domagać się rekompensat. Biuro chce pociągnąć twórców systemu do odpowiedzialności cywilnej bądź karnej. Sprawa ma trafić do sądu, kiedy swoje śledztwo w sprawie wyborczego blamażu zakończy prokuratura.

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW (z funkcji odejdą po drugiej turze wyborów); jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

d1lx9nz

Podziel się opinią

Share
d1lx9nz
d1lx9nz
Więcej tematów