Trwa ładowanie...
d3ihyzh
Komisja Europejska żąda wyjaśnień od Hiszpanii ws. przypadku Eboli
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komisja Europejska żąda wyjaśnień od Hiszpanii ws. przypadku Eboli

Komisja Europejska zażądała wyjaśnień od Hiszpanii w celu ustalenia niedociągnięć w jej systemie ochrony zdrowia, które umożliwiły zarażenie się wirusem Eboli przez pielęgniarkę w szpitalu w Madrycie. Powiadomił o tym rzecznik KE Frederic Vincent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ihyzh

To pierwszy przypadek zarażenia Ebolą na terenie Europy - wskazał rzecznik na konferencji prasowej w Brukseli. - Komisja Europejska wysłała w poniedziałek komunikat hiszpańskiemu Ministerstwu Zdrowia w celu otrzymania wyjaśnień - powiedział. Dodał przy tym, że KE "nie jest zaniepokojona" przypadkiem z Hiszpanii, ponieważ rozszerzenie się wirusa "w Europie pozostaje wysoce wątpliwe".

Vincent zauważył, że "jest oczywiste, że gdzieś był problem", jako że "oczekuje się od państw członkowskich wdrożenia określonych procedur na szczeblu krajowym, skoordynowanych z Brukselą, w celu zapobieżenia przedostania się wirusa na terytorium Europy".

d3ihyzh

- Naszym, a także Hiszpanii priorytetem jest ustalenie, jak do tego (zarażenia - przyp. red.) doszło. Ten szpital w Madrycie, tak jak inne placówki, które mogą przyjmować takich pacjentów, powinny przestrzegać protokołu (wypracowanego na wypadek zagrożenia Ebolą - przyp. red.), aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się choroby - podkreślił Vincent.

Jak dodał, KE liczy na to, że Hiszpania zdoła przesłać pierwsze wyjaśnienia jeszcze we wtorek. Poinformował, że Komitet ds. bezpieczeństwa sanitarnego, który zajmuje się koordynacją i wymianą informacji, spotka się w środę rano. W spotkaniu mają wziąć udział też eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

Vincent wskazał, że konieczne jest "prześledzenie całej historii" tego przypadku; co może zabrać czas i że również potrzebują go same władze hiszpańskie, by zrozumieć, co się wydarzyło.

Rzecznik przyznał, że nie wszystkie szpitale w Europie mogą przyjmować chorych zarażonych wirusem Eboli. Dlatego - jak zaznaczył - kraje członkowskie powinny udostępniać informacje w tej sprawie.

d3ihyzh

Zapowiedział, że KE wraz ze Światową Organizacją Zdrowia oraz innymi instytucjami zamierza informować o najlepszych praktykach dotyczących takich przypadków.

Pierwszy przypadek zarażenia wirusem Ebola poza Afryką

Choroba pielęgniarki jest pierwszym poza Afryką Zachodnią przypadkiem zarażenia Ebolą. Kobieta opiekowała się cierpiącym na Ebolę hiszpańskim duchownym Manuelem Garcia Viejo, który po zarażeniu się w Sierra Leone został przewieziony na leczenie do Madrytu. Mężczyzna zmarł 26 września. Pielęgniarka zgłosiła się do szpitala po raz pierwszy już 30 września, ale jej objawów nie uznano wówczas za wystarczające do postawienia diagnozy i nie została hospitalizowana. Następnie po niecałym tygodniu wstępne testy wykazały u niej chorobę, o czym oficjalnie powiadomiło w poniedziałek hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz także: * Zmarł misjonarz, zarażony wirusem Ebola*

d3ihyzh

Podziel się opinią

Share

d3ihyzh

d3ihyzh
Więcej tematów