Trwa ładowanie...
d4c5dsf
IAR

Komentator "Timesa": Zabójstwo Niemcowa jak mord na Popiełuszce

- Nie sądzę, by to Putin zabił Niemcowa - pisze Roger Boyes, dziennikarz "Timesa" i były korespondent w Moskwie i Warszawie. Przekonuje, że mord to część szerszej gry nastawionej na osłabienie lidera Rosji. Porównuje zabójstwo polityka rosyjskiej opozycji do mordu na księdzu Jerzym Popiełuszce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bogdan Borusewicz nie został wpuszczony do Rosji na pogrzeb Borysa Niemcowa
Bogdan Borusewicz nie został wpuszczony do Rosji na pogrzeb Borysa Niemcowa (PAP/EPA, Fot: SERGEI ILNITSKY)
d4c5dsf

- Trzydzieści lat temu oglądałem podobny kryzys w komunistycznej Polsce - pisze Boyes. - Popularny ksiądz Jerzy Popiełuszko został zabity przez zbuntowanych agentów na rozkaz twardogłowch osób z kręgów służb i spoza nich. Chcieli oni powstrzymać generała Jaruzelskiego od czynienia ustępstw wobec Zachodu. Uważali, ze dyktator zmiękł - pisze komentator.

Stawia tezę, że zabójstwo Niemcowa stanowi podobny sygnał. Bo wielu radykałów w Rosji uważa, że Putin jest i tak zbyt pojednawczy w sprawie Ukrainy. Boyes pisze, że na Kremlu mord odebrano jako próbę zradykalizowania opozycji. To mogłoby zostać wykorzystane jako jedna z kart w szerszej grze nastawionej na destabilizację Putina.

Publicysta jest przekonany, że Putin nie kontroluje już w pełni służb. Te składają się z konkurujących ze sobą grup. - Opierając się na polskich doświadczeniach, stawiam na to, że zabójca Niemcowa sterowany był przez jedną z nich - pisze komentator.

Zdaniem Boyesa, Putin zaostrzy kurs wobec opozycji oraz własnych służb. I jeszcze mniej skory będzie do porozumienia z Zachodem.

d4c5dsf

Podziel się opinią

Share
d4c5dsf
d4c5dsf
Więcej tematów