Kelly był zwolennikiem wojny w Iraku?
Brytyjski ekspert ds. broni masowego
rażenia David Kelly tuż przed śmiercią napisał artykuł, w którym
zawarł myśl, że jedyną możliwością rozbrojenia Iraku jest
interwencja wojskowa - podał "Observer".
Gazeta wydrukowała wcześniej niepublikowany artykuł Kelly'ego,
jaki napisał on kilka tygodni przed wybuchem wojny w Iraku.
"Irak poświęcił ostatnie 30 lat na budowanie swego arsenału broni masowego rażenia. Chociaż obecnie ten kraj nie jest poważnym zagrożeniem, on nigdy nie zrezygnował z planów uzyskania i posiadania takiej broni zarówno do celów wojskowych jak i terrorystycznych" - napisał Kelly.
Ekspert zaznaczył, że współpraca Bagdadu z inspektorami rozbrojeniowymi była powierzchowna, a mimo to udało się znaleźć rakiety, który mogły służyć do przenoszenia broni biologicznej i chemicznej.
"Po 12 latach latach nieefektywnych prób ONZ, akcja wojskowa wydaje się być jedyną możliwością ostatecznego rozbrojenia Iraku" - napisał Kelly w artykule.
"Wojna prawdopodobnie jest nie do uniknięcia" - ekspert zawarł w konkluzji.
Kelly był głównym, niewymienionym z nazwiska źródłem informacji w materiale dziennikarza BBC Andrew Gilligana, w którym zarzucił on rządowi Blaira celowe podkoloryzowanie raportu wywiadu na temat irackiej broni masowego rażenia. Według BBC, wyolbrzymiono zagrożenie, aby w ten sposób uzasadnić decyzję o przystąpieniu do wojny.
W trakcie burzy, która wybuchła po ujawnieniu tego materiału, wyszło na jaw, że to Kelly był źródłem informacji. Kelly, który był m.in. przesłuchiwany przez komisję parlamentarną, w lipcu popełnił samobójstwo, prawdopodobnie nie wytrzymując zamieszania wokół własnej osoby.
Przed komisją wyjaśniającą okoliczności śmierci Kelly'ego, której przewodniczy lord Brian Hutton, zeznawali m.in. dziennikarze BBC - Gilligan i Susan Watts - oraz kilka osób z Ministerstwa Obrony. Komisja przesłucha także premiera Blaira oraz ministra obrony Geoffa Hoona. W poniedziałek przed nią ma stanąć wdowa po Kelly'ym.
Wyrazisty w treści artykuł Kelly'ego powinien ułatwić Blairowi wyjście obronną ręką z toczącego się śledztwa. Na jego początku spekulowano, że ta sprawa może nawet doprowadzić do upadku jego rządu - pisze "Observer".(iza)