Karmelici obchodzą 400-lecie na Jasnej Górze
Jubileusz 400-lecia obecności w Polsce
świętuje na Jasnej Górze Zakon Karmelitów Bosych. Uroczystej dziękczynnej mszy św. przewodniczył bp Justyn Takßcs, z
Węgier. Karmelici obchodzą swój jubileusz w czasie nawiedzenia
Polski przez relikwie karmelitanki św. Teresy z Lisieux.
Były prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych o. Szczepan Praśkiewicz, odczytał błogosławieństwo Jana Pawła II z 11 lutego 2005 r. oraz list papieża Benedykta XVI. Swoje pozdrowienia przesłał także zgromadzonym przełożony generalny Karmelitów Bosych z Rzymu o. Luis Aróstegui Gamboa.
Zebranych powitał przeor jasnogórskiego klasztoru o. Bogdan Waliczek, a homilię wygłosił prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów o. Marian Stankiewicz.
Ten jubileusz skłania nas do wdzięczności, a zarazem napawa poczuciem odpowiedzialności za kontynuację rozpoczętego przed 400 laty dzieła na ziemiach polskich - mówił o. Stankiewicz -_ Pragniemy również wyrazić dziś wdzięczną pamięć wobec tych wszystkich naszych ojców i braci, którzy poświęcili swoje życie Bogu, przyczynili się do pomnożenia świętości Kościoła, oraz w wieloraki sposób spieszyli z duchową posługą swoim braciom i siostrom w wierze, prowadząc ich do zażyłej przyjaźni z Bogiem_.
Ziarno zasiane w Krakowie dało plony nie tylko tu - mówił po polsku na zakończenie mszy św. bp Justyn Takßcs - ale również w Afryce, w Burundi, Ruandzie, Słowacji, Ukrainie, USA, Niemczech, Argentynie, Białorusi. Nie bójcie się - radujcie się. Bóg was - nas kocha. Chwała Bogu! Deo gratias! Rozkwitajcie i miłujcie się w Ojczyźnie Matki Boskiej Karmelickiej, oddaje was pod jej opiekę.
W grudniu 2005 roku mija 400 lat od założenia pierwszego klasztoru karmelitów bosych na ziemiach polskich.
Karmelici bosi (Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel) są jednym z zakonów, które ukształtowały się w Kościele w epoce jego wielkiej odnowy po Soborze Trydenckim. To właśnie wówczas, w połowie XVI wieku, św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża zapoczątkowali w Hiszpanii reformę w łonie zakonu karmelitańskiego, w wyniku której powstały najpierw klasztory karmelitanek bosych, a wkrótce potem karmelitów bosych.
Pierwsi karmelici przybyli do Krakowa w 1605 roku; w tym samym roku objęli w posiadanie podarowany im grunt na przedmieściu, gdzie wkrótce wznieśli swój pierwszy klasztor, nadając mu wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP. Po nim powstały następne: w Lublinie, Lwowie, drugi w Krakowie, w Poznaniu, Przemyślu, Wiśniczu, Wilnie, Berdyczowie, Kamieńcu Podolskim, Warszawie, Głębokiem, Wiśniowcu. Założono także erem, czyli klasztor pustelniczy, w Czernej. W roku 1612 przybyły do Polski karmelitanki bose. W ciągu kilkudziesięciu lat założyły osiem klasztorów.
Obecnie w Polsce istnieją dwie prowincje karmelitów bosych: krakowska i warszawska. Obie te prowincje utworzyły nowe klasztory na terenie Polski i poza jej granicami; prowincje posiadają 19 klasztorów w Polsce oraz 21 domów zakonnych i placówek duszpasterskich za granicą: na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, na Słowacji, w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Burundi i Ruandzie.
Karmelici prowadzą duszpasterstwo w swoich kościołach, w tym również parafialne, misje, domy rekolekcyjne, domy modlitwy, instytuty duchowości, wydawnictwa, pełnią posługę duchową wobec sióstr karmelitanek bosych oraz innych wspólnot zakonnych, a także wobec Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych oraz prowadzą działalność naukowo-dydaktyczną.