Trwa ładowanie...

Kariera po śląsku. Skorzystaj z unijnego wsparcia i podbij rynek pracy!

Partnerem treści jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
https://m.facebook.com/thebeautyspecialistrybnik/ https://m.facebook.com/thebeautyspecialistrybnik/ Źródło: The Beauty Specialist
d3li2fm
d3li2fm

Pomysł na pracę po 30-tce? Zmiana kwalifikacji, branży, a nawet własna firma! Wielu pandemia postawiła przed koniecznością podjęcia nowych zawodowych wyzwań. Decydując się na zmianę ścieżki kariery, warto sprawdzić możliwości, jakie dla mieszkańców Śląska stwarzają projekty unijne.

Liczba aktywnych jednoosobowych działalności w Polsce – według wyliczeń GUS – wynosi 2,47 mln. Co więcej, Polacy coraz chętniej decydują się na założenie własnej firmy. Jak czytamy w raporcie "Global Entrepreneurship Monitor. Polska 2020", przygotowanym przez PARP wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, już ponad 1,3 mln rodaków jest zaangażowanych w działalność firm określanych jako młode, a więc istniejących na rynku krócej niż 3,5 roku. Wśród właścicieli najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku od 25 do 34 lat oraz od 35 do 44 lat.

Ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnego biznesu, przyznają jednak, że najpierw musieli sobie poradzić z szeregiem ograniczeń: brakiem kapitału na rozpoczęcie działalności, wiary we własne możliwości, niedostatkiem specjalistycznej wiedzy, a nawet brakiem pomysłu na firmę.

Z kolei tym, co ich motywowało, była potrzeba usamodzielnienia się, a także chęć wykorzystania doświadczenia zdobytego w dotychczasowej pracy.

d3li2fm

20 tys. zł na start

Tak było w przypadku Beaty Łepek, dziś właścicielki firmy The Beauty Specialist. Z pomysłem na własny biznes kobieta nosiła się od dawna, ale brakowało jej odwagi. Niezbędne w zawodzie kosmetologa doświadczenie zdobywała więc przez 10 lat pracy w salonach kosmetycznych. Impulsem do zmiany stała się możliwość skorzystania z unijnego wparcia na rozpoczęcie własnej działalności.

– Obawiałam się tego kroku. W końcu to ogromna odpowiedzialność, szczególnie dla mamy dwójki kilkulatków. Do podjęcia tej decyzji ostatecznie popchnęła mnie rodzina. Mąż i rodzice wierzyli w moje możliwości i cały czas powtarzali, że powinnam wreszcie zacząć pracować na własny rachunek i nazwisko – zdradza kobieta.

Beata Łepek zarejestrowała firmę pod koniec ubiegłego roku, a więc już podczas pandemii.

d3li2fm

– Wiele osób pukało się w czoło i pytało, czy na pewno wiem, co robię. W końcu mieliśmy za sobą pierwszy lockdown. Ja jednak byłam już zdecydowana podjąć to ryzyko. Tym bardziej, że pojawiła się możliwość skorzystania z dotacji na rozpoczęcie własnej działalności z urzędu pracy. Dla osób, które dopiero startują z własnym biznesem każde takie wsparcie jest bezcenne – przyznaje.

Bezzwrotną dotację na założenie własnej firmy Beata Łepek pozyskała z projektu "Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL).

– To było 20 tys. zł. Wydałam je na kombajn do oczyszczania wodorowego, urządzenie, które pozwoliło mi wyróżnić się na rynku. Jednak to nie pieniądze, a wsparcie urzędników było czymś najważniejszym. Na każdym etapie ubiegania się o dotację mogłam liczyć na ich pomoc – zapewnia.

d3li2fm

Warunkiem zatrzymania tych 20 tys. zł jest prowadzenie działalności przez rok, co w przypadku The Beauty Specialist nie będzie trudne. Beata Łepek na razie pracuje sama, tak ustawiając grafik, by nie kolidował z opieką nad dziećmi. To spore wyzwanie logistyczne. W gabinecie są cztery stanowiska z różnymi zabiegami, do tego recepcja i mnóstwo zainteresowanych klientek.

– Dlatego też od grudnia planuję zatrudnić kogoś do pomocy. Cały czas inwestuję też w gabinet. I z optymizmem patrzę w przyszłość – zapewnia właścicielka.

https://m.facebook.com/thebeautyspecialistrybnik/ Źródło: The Beauty Specialist

Od stażu do zatrudnienia

Dotacje na założenie własnej działalności to tylko jedna z możliwości, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL, wspierających mieszkańców województwa śląskiego, którzy mają co najmniej 30 lat i pozostają bez pracy.

d3li2fm

Bezrobotni, w tym przede wszystkim kobiety, osoby po 50-tce, z niepełnosprawnością, słabiej wykształcone (maksymalnie z dyplomem ponadgimnazjalnym) i pozostające od dłuższego czasu bez zatrudnienia, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń zawodowych, staży , subsydiowanego zatrudnienia, doradztwa zawodowego czy pośrednictwa pracy, a także uzyskać potwierdzenie kwalifikacji np. po zdaniu odpowiednich egzaminów.

Na 3-miesięczny staż zdecydowała się m.in. Iwona Pośpiech, uczestniczka projektu "Gryfno robota – aktywizacja zawodowa osób 30+ na rybnickim rynku pracy", a dziś pracownica rybnickiego sanepidu.

– Przed jego rozpoczęciem nie pracowałam, czasem tylko udało mi się złapać dorywcze zajęcie. Początkowo obawiałam się, że nie dam rady sprostać wszystkim obowiązkom, że nie pogodzę pracy na etacie z opieką nad pięciolatkiem. Na szczęście wszystko się udało. Po stażu zostałam w firmie, we wrześniu minie rok, umowę mam do grudnia – zdradza.

d3li2fm

Do obowiązków Iwony Pośpiech należy m.in. przeprowadzanie wywiadów z osobami, które zachorowały na COVID-19 oraz tymi, które przebywają na kwarantannie, a także uzupełnianie i archiwizacja dokumentów związanych z całym tym procesem.

– W pracy panuje wspaniała atmosfera. Od początku mogłam liczyć na duże wsparcie bardziej doświadczonych pracowników. Cieszę się też, że ktoś dostrzegł mój potencjał, że dostałam szansę. Doświadczenie, które tu zdobywam jest bezcenne – przekonuje kobieta.

Znajdź projekt dla siebie!

Co ważne w dobie pandemii, na Śląsku realizowane są także projekty outplacementowe. Przeznaczone są one dla pracowników mikro-, małych i średnich firm, przedsiębiorstw w trakcie restrukturyzacji lub znajdujących się w sytuacji kryzysowej, którzy są zagrożeni zwolnieniem lub przewidziani do zwolnienia, a także osób już zwolnionych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

d3li2fm

Zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń, staży, doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, a także bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie własnej działalności, wsparcia szkoleniowego i dofinansowania w pierwszym okresie działalności.

Jesteś mieszkańcem województwa śląskiego i szukasz najbardziej odpowiedniego projektu dla siebie? Wszelkie informacje, w tym listę obecnie prowadzonych naborów do projektów dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia znajdziesz na stronie WUP w Katowicach poświęconej RPO WSL.

Z kolei ze szczegółami projektów outplacementowych dla osób zwalnianych z przyczyn dotyczących zakładu pracy, możesz zapoznać się tutaj.

Przyszli przedsiębiorcy na stronie WUP w Katowicach znajdą także ofertę projektów dotacyjnych.

. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Partnerem treści jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
d3li2fm

WP Wiadomości na:

d3li2fm
Więcej tematów