Trwa ładowanie...
01-05-2016 20:45

Karczewski: w ciągu 10 lat dokończymy repatriację Polaków z azjatyckiej części b. ZSRR

• W ciągu 10 lat zamierzamy dokończyć repatriację Polaków z azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego - zapowiedział Stanisław Karczewski
• Stworzymy rządowy program przesiedlania do Polski tych wszystkich osób pochodzenia polskiego i ich rodzin - obiecał marszałek senatu
• Zapowiedział także, że Polska będzie nadal troszczyć się o zabytki naszej kultury na dawnych Kresach Rzeczypospolitej

Karczewski: w ciągu 10 lat dokończymy repatriację Polaków z azjatyckiej części b. ZSRRŹródło: WP
d2reg24
d2reg24

Karczewski wygłosił telewizyjne wystąpienie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, przypadającego 2 maja. Złożył całej Polonii życzenia z tej okazji.

Zwracał się przede wszystkim do Polaków na Wschodzie. Zapewnił, że władze polskie zrobią wszystko, by zapewnić repatriację Polakom z tych obszarów do kraju.

- Znajdziemy dla Was w nim miejsce. Nowelizujemy ustawę o Karcie Polaka. Ułatwimy jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Robimy to szczególnie z myślą o naszych rodakach zagrożonych rosyjską interwencją na Ukrainie. Rodakom na Białorusi, którym miejscowe władze utrudniają staranie się o Kartę Polaka chcemy ułatwić uzyskiwanie jej w Polsce. Osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski, otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu - powiedział marszałek.

Mówił także o planach dokończenia w ciągu najbliższych 10 lat repatriacji Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego.

d2reg24

- Przezwyciężymy dotychczasowe trudności. Stworzymy rządowy program przesiedlania do Polski tych wszystkich osób pochodzenia polskiego i ich rodzin, którzy tego zechcą. A tych, którzy zdecydują się pozostać, wspierać będziemy nadal w utrzymywaniu łączności z krajem - podkreślał.

Poinformował, że jednym z pierwszych krajów, jaki zamierza w najbliższym czasie odwiedzić, jest Kazachstan. Zapowiedział spotkanie z władzami tego kraju i przekazanie prośby o wsparcie dla polskiego programu.

- Z wielką przyjemnością odbędziemy spotkanie ze Związkiem Polaków w Kazachstanie. Będziemy na polskich cmentarzach. Odwiedzimy też tereny dotknięte powodzią, gdzie żyje polska społeczność, by poznać sytuację i przekazać niezbędną pomoc - zaznaczył Karczewski.

Zapowiedział także, że Polska będzie nadal troszczyć się o zabytki naszej kultury na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. "Będziemy też wspierać naukę języka polskiego i polskie szkolnictwo" - mówił. Mówił również, że będzie zabiegać o to, by jak najszybciej została ukończona budowa Domu Polskiego we Lwowie.

d2reg24

Zachęcał też do powrotu Polaków, znajdujących się na Zachodzie. "Będziemy się starać tworzyć takie warunki w kraju, by każdy tu znalazł swoje miejsce, mógł zaspakajać ambicje i realizować plany" - podkreślał marszałek.

Apelował zarazem, by ci którzy jednak pozostaną za granicą, nadal służyli Polsce. "Wasze sukcesy za granicą, wasza wysoka pozycja zawodowa i społeczna jest najlepszą wizytówką i promocją Polski w świecie. Zależy nam, aby młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają i tam zakładają rodziny, uczyli swe dzieci mówić po polsku. Bo język polski jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków" - apelował.

Karczewski poinformował też, że od przyszłego roku Senat znów będzie dysponował pieniędzmi budżetowymi na opiekę nad Polonią (przez jakiś czas dysponentem tych pieniędzy było MSZ - PAP). Dlatego, jak dodał, zaprosił środowiska polonijne do dialogu w sprawie najważniejszych potrzeb Polaków za granicą.

d2reg24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2reg24
Więcej tematów