Trwa ładowanie...
25-06-2003 17:30

Kapitan "Langenortu": karę zapłacimy

Kapitan holenderskiego statku "Langenort", na którym znajduje się klinika aborcyjna, zapowiedziała, że uiści karę nałożoną przez Kapitanat Portu we Władysławowie w kwocie 12 tys. zł. Dodała, że odwoła się od tej decyzji.

Kapitan "Langenortu": karę zapłacimyŹródło: PAP, fot: Stefan Kraszewski
dw55lzz
dw55lzz

"Kara zostanie zapłacona, ale odwołamy się. Składamy odwołanie, ale w międzyczasie będziemy wypływać i wpływać do portu. Ponieważ jest to natychmiastowa płatność, uiścimy ją w czwartek" - powiedziała kapitan holenderskiego statku. Kapitan portu we Władysławowie nałożył na holenderski statek aborcyjny "Langenort" karę 12 tys. zł za wejście do portu bez zezwolenia.

Holenderka nie chciała ujawnić, czy także w czwartek jednostka wypłynie na wody eksterytorialne z Polkami - zwolenniczkami przerywania ciąży. "Najpierw mamy zamiar zapłacić depozyt, czy też karę, a potem zobaczymy" - powiedziała.

Holenderka tłumaczyła też m.in. co wydarzyło się, kiedy jednostka wchodziła do portu we Władysławowie. Mówiła, że nieco później zameldowała chęć wejścia do portu, bowiem miała problemy z silnikiem. Dodała, że władze portu nie potrafiły porozumieć się w żadnym języku poza polskim. Ze względu na bezpieczeństwo załogi i statku zdecydowała się jednak na wejście do portu. Zarzuciła też władzom portowym we Władysławowie, że chciały, by statek pozostał na redzie mimo ataków przeciwników prawa do aborcji.

Według kapitana portu Kazimierza Undro załoga holenderskiego statku naruszyła przepisy porządkowe obowiązujące we władysławowskim porcie. Decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie podjął, gdyż nie przekonały go wyjaśnienia dowództwa statku.

dw55lzz

Jednym z podawanych przez kapitana "Langenorta" powodów wpłynięcia do portu bez zezwolenia, obok wykonywanej misji, były kłopoty z silnikiem. Jednak, według Undro, statek nie odpowiadał na sygnały, mimo iż ma na pokładzie radiostację.

"Poza tym w przypadku kłopotów z silnikiem bezpieczniejsze wydaje się np. pozostanie na kotwicy niż wchodzenie przez wąskie wejście do portu" - wyjaśnił Undro.

Maksymalna kara przewidziana przepisami to 20-krotność polskiej średniej pensji krajowej w roku ubiegłym według wskaźnika Głównego Urzędu Statystycznego. Najwyższy jej wymiar nakładany jest w wyjątkowych przypadkach, gdy np. dochodzi do skażenia środowiska naturalnego w porcie bądź uszkodzenia nabrzeża.

"Langenort" wpłynął do Władysławowa w niedzielę około godziny 14. Przy wejściu do portu został obrzucony jajkami i czerwoną farbą przez młodych mężczyzn. Demonstrację na nabrzeżu zorganizowali przeciwnicy aborcji, m.in. działacze Ligi Polskich Rodzin. Doszło do przepychanek, jeden z mężczyzn próbował odciąć linę cumowniczą statku, ale nie pozwoliła mu na to Straż Graniczna.

Holenderskie feministki z organizacji "Kobiety na falach", które stanowią załogę, chcą pozostać we Władysławowie do 5 lipca.

dw55lzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw55lzz
Więcej tematów