Trwa ładowanie...
d40rkfd

Kandydatka Demokratów Hillary Clinton wciąż może zostać prezydentem USA

• Chociaż to Donald Trump zdobył większość głosów elektorskich, istnieje scenariusz, że do Białego Domu wprowadzi się Hillary Clinton
• Amerykanie głosują na swoich kandydatów, ale nie wybierają ich samych
• Wybierają elektorów, którzy 19 grudnia zdecydują, kto zostanie 45. prezydentem USA
• A ci, jak donosi "New York Post", mogą się zbuntować przeciwko Trumpowi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kandydatka Demokratów Hillary Clinton wciąż może zostać prezydentem USA
(PAP/EPA, Fot: EPA/OLIVIER DOULIERY)
d40rkfd

Chociaż to kandydat Republikanów Donald Trump zdobył większość głosów elektorskich, możliwy jest scenariusz, według którego kandydatka Demokratów - Hillary Clinton wprowadzi się do Białego Domu.

Wszystko przez to, że w USA wybiera się prezydenta w wyborach pośrednich. Amerykanie głosują na swoich kandydatów, ale nie wybierają ich samych. Głosują na elektorów Kolegium Elektorskiego, które dopiero 19 grudnia zagłosuje bezpośrednio na 45. prezydenta USA.

Jak zauważa "New York Post", zgodnie z prawem, jedynie elektorzy z 29 stanów nie mogą lekceważyć woli wyborców. Pozostali, już niekoniecznie. Zresztą, kary przewidziane za złamanie dyscypliny dla "wiarołomnych" (jak nazywa się takich elektorów), to tysiąc dolarów grzywny.

d40rkfd

Teoretycznie, nikt nie może zabronić elektorowi z danego stanu odmowy poparcia kandydata, do którego zobowiązali go wyborcy lub wstrzymania się od głosu. Zazwyczaj, zdecydowana większość z nich głosuje tak, jak została do tego zobowiązana. Chociaż zdarzały się wyjątki, jak w 2004 roku. Wtedy elektor z Minnesoty, który powinien był zagłosować na Johna Kerry'ego, oddał swój głos na Johna Edwardsa.

Jak zaznacza dziennik, ze względu na spore niezadowolenie wśród Republikanów ze zwycięstwa Trumpa, kilku "wiarołomnych" może się zbuntować. "New York Post" przypomina, że republikański elektor Chris Suprun, już w sierpniu zapowiadał, że w grudniowych wyborach elektorskich odda swój głos na Clinton.

Aby zmienić wynik wyborów, kandydatka Demokratów potrzebuje 38 takich głosów.

oprac.: Marek Grabski

d40rkfd

Podziel się opinią

Share
d40rkfd
d40rkfd
Więcej tematów